Pierwszy przewodnik po Ziemi Lubuskiej

Lubuskie – od Warty po Dolne Łużyce

Lubuskie – od Warty po Dolne Łużyce

25 maja br. w Sali witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze miała miejsce premiera wydawnicza. Pierwszy w historii przewodnik po województwie lubuskim „Lubuskie – od Warty po Dolne Łużyce”, na zlecenie Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „LOTUR”, wykonał Mirek Osip-Pokrywka.

Prezes Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „LOTUR” Jadwiga Błoch przybliżyła zaproszonym gościom genezę powstania tej publikacji. – Dostępne dotychczas na rynku wydawniczym publikacje turystyczne o naszym regionie nie były liczne. W zdecydowanej większości przeważały przewodniki obejmujące dany wycinek regionu (miasto, gminę, powiat). Jako Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna LOTUR, zauważyliśmy tę lukę i podjęliśmy decyzję o stworzeniu kompendium informacji turystycznych, wykorzystując przy tym doświadczenie autora, który już kilkakrotnie opracowywał przewodniki po różnych regionach naszego kraju. – podkreśliła prezes Błoch.

Do Muzeum Ziemi Lubuskiej przybyło grono samorządowców, przewodników i regionalistów. Nie zabrakło także lokalnych mediów. Termin premiery przewodnika nie był przypadkowy, bo niedawno rozpoczął się sezon turystyczny, zniesiono wszelkie obostrzenia i w końcu branża turystyczna może funkcjonować jak przed pandemią. Wypełnienie tej luki wydawniczej już w dniu premiery, okazuje się być trafione.  – Zainteresowanie publikacją podczas prezentacji w Muzeum było bardzo duże, a po emisji materiałów z premiery w lokalnych mediach otrzymujemy mnóstwo zapytań o zakup przewodnika – dodaje Jadwiga Błoch.

W ramach promocji przewodnika, odbyło się również spotkanie z autorem, który przyjechał ze swojego rodzinnego Lublina. Mirek Osip-Pokrywka spędził w ubiegłym roku w województwie lubuskim trzy miesiące, które zaowocowały bogato ilustrowanym – 300 zdjęć – oraz wypełnionymi treścią 220 stronami przewodnika. Opowiadając o pracy nad publikacją zaznaczył, że największą trudnością było dokonanie selekcji wobec ogromu atrakcyjnych dla turysty miejsc, jakie poznał w lubuskim. Materiały, które znalazły się ostatecznie w przewodniku można podzielić na kilka głównych tematów. Są to: przyroda (lasy, jeziora i rzeki), zabytki architektury, szlaki turystyczne i smaki lubuskie.

Przewodnik „Lubuskie – od Warty po Dolne Łużyce” został wydany w nakładzie 2 tys. egzemplarzy. Wydawca pozostawia recenzowanie publikacji czytelnikom – turystom, regionalistom, przewodnikom, pilotom wycieczek – każdemu, kto chce poznawać Ziemię Lubuską. Dystrybucją zajmuje się wydawca – Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna „LOTUR” z siedzibą w Zielonej Górze. Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy: j.bloch@lotur.eu.

Lubuskie – od Warty po Dolne Łużyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *