Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”

To już ostatnia szansa na zgłaszanie projektów do Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”, organizowanego po raz dziewiąty przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Tylko do piątku – 25 marca – można rejestrować swoje projekty historyczne realizowane w 2015 roku na stronie Plebiscytu www.whr.muzhp.pl.

whr-logo

To jedyny tego typu plebiscyt w Polsce, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.

Plebiscyt jest dwuetapowy. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia po jednym wydarzeniu w każdej z 3 kategorii: “Wystawa”, “Wydarzenie” oraz “Edukacja i multimedia”. Projekty można zgłaszać za pomocą formularza internetowego dostępnego na stronie www.whr.muzhp.pl. Następnie, również na tym etapie, jury złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, spośród zgłoszonych kilkuset projektów wybiera po pięć projektów w każdej z 3 kategorii. W II etapie internauci głosują na jedno spośród wyselekcjonowanych przedsięwzięć w każdej kategorii również na stronie projektu.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. „Dzięki Plebiscytowi wychodzimy do publiczności i szukamy nowych sposobów na aktywizację inicjatyw społecznych. Chcemy dotrzeć do pasjonatów historii, zaktywizować ich. Walorem Plebiscytu jest fakt, że lokalne inicjatywy nabierają znaczenia ogólnopolskiego, a dzięki obecności mediów są one nagłaśniane i promowane w całym kraju” – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

W ubiegłym roku blisko 5 tys. internautów oddało swoje głosy na konkretne wydarzenia. Jak podkreślają uczestnicy – „plebiscyt jest dla nich idealną formą promocji i popularyzacji historii”. Można do niego zgłaszać wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią, filmy historyczne, wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki, konkursy etc.

Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 500 przedsięwzięć. Do konkursu zgłaszają się nie tylko instytucje ogólnopolskie i bardzo znane, ale także lokalne stowarzyszenia.

W poprzednich latach internauci wybrali:

  • 2014 – wystawa „Krakowscy Wyklęci” przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (kategoria „Wystawa”), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria „Wydarzenie”), „Projekt: Pilecki” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
  • 2013 – projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów” zorganizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu
  • 2012 – projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak” zorganizowany przez Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki
  • 2011 – uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego
  • 2010 – Otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie
  • 2009 – V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie
  • 2008 – Ekshumacja zwłok gen. Władysława Sikorskiego
  • 2007 – uruchomienie TVP Historia

Autorem statuetek dla zwycięzców jest wybitny rzeźbiarz Maciej Zychowicz.

HARMONOGRAM Plebiscytu:

I etap: zgłaszanie projektów do konkursu

  • 22 luty-25 marca 2016 r.
  • 22 luty: ogłoszenie konkursu na stronie MHP i stronie projektu oraz zgłaszanie projektów poprzez stronę projektu: www.whr.muzhp.pl, spośród których jury typuje po 5 w każdej z 3 kategorii: “Wystawa”, “Wydarzenie” oraz “Edukacja i multimedia”.

II etap: głosowanie internautów

  • 7 kwietnia-8 maja 2016 r.
  • 7 kwietnia: start głosowania – internauci głosują na najlepsze projekty historyczne minionego 2015 roku na stronie projektu: www.whr.muzhp.pl

Ogłoszenie wyników: Uroczysta gala finałowa plebiscytu w Pałacu na wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie, podczas której zostają ogłoszone wyniki głosowania internetowego – maj 2016 r.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Wydarzenie Historyczne Roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *