Po wakacjach konkurs KRRiT na ogólnopolski multipleks DAB+

Mikrofon radiowy
Mikrofon radiowy
Fot. Unsplash

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce po wakacjach ogłosić konkurs na miejsca na ogólnopolskim multipleksie DAB+.

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl, KRRiT chce przyspieszyć z cyfryzacja radia, opóźnioną – według twierdzeń przedstawicieli Rady – przez pandemię koronawirusa.

Teraz KRRiT planuje rozdać zainteresowanym nadawcom częstotliwości na pierwszym ogólnopolskim multipleksie poprzez: automatyczną rejestrację częstotliwości dla istniejących ogólnopolskich i ponadregionalnych stacji, nowe postępowanie konkursowe lub rozwiązanie łączące te dwie opcje, zakładające rejestrację częstotliwości zainteresowanych stacji i zajęcie miejsc niezainteresowanych przez nowe stacje.

Jak zauważa portal Wirtualnemedia.pl, największe stacje komercyjnie jak Grupa RMF czy Eurozet sceptycznie podchodzą do DAB+. Natomiast KRRiT wciąż ogłasza rezerwacje częstotliwości w ramach lokalnych multipleksów. W efekcie DAB+ może zostać zdominowany przez katolickie rozgłośnie, jak Radio Profeto albo nieznanych na rynku ogólnopolskim graczy typu Disco Radio czy Radio Nuta. A już teraz w 41 lokalizacjach w Polsce dostępna jest stała emisja rozgłośni Polskiego Radia.

Regularna emisja cyfrowa w standardzie DAB+ rozpoczęła się w Polsce 1 października 2013 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *