Poczta i Orlen nie chciały sprzedawać tygodnika „Nie”. Śledztwa jednak nie będzie

Okładka tygodnika "Nie"
Okładka tygodnika "Nie"
Okładka tygodnika „Nie”

Prokuratora odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wycofania ze sprzedaży wydania tygodnika „Nie” przez PKN Orlen i Pocztę Polską.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie Poczty Polskiej i PKN Orlen, które wycofały ze sprzedaży wydanie pisma z papieżem Janem Pawłem II na okładce – poinformowała Wirtualnemedia.pl spółka Urma, wydawca tygodnika „Nie”. Poczta Polska zrezygnowała wtedy w ogóle ze sprzedawania „Nie”.

Jak informuje prezeska Urmy Marta Miecińska prokurator w działaniach Orlenu i poczty nie dopatrzył się znamion czynu zabronionego. – Bez wątpienia zaskarżymy to postanowienie do właściwego sądu, licząc na to, że sąd je uchyli i przekaże sprawę ponownie prokuratorowi celem wyjaśnienia okoliczności sprawy i przeprowadzenia czynności, których prokuratura zaniechała – tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Miecińska.

Sprawa dotyczy wydania tygodnika „Nie”, na okładce którego widniał Jan Paweł II z krucyfiksem, do którego przybita jest lalka. Miał to być komentarz do sporu dotyczącego roli Karola Wojtyły w tuszowaniu przypadków pedofilii w Kościele katolickim.

Władze PKN Orlen i Poczty Polskiej uznały, że zdjęcie znieważa uczucia religijne i wycofały tygodnik ze sprzedaży z placówek Poczty Polskiej, stacji benzynowych Orlenu oraz kiosków Ruchu, którego większościowym udziałowcem jest PKN Orlen. Po protestach wydawcy „NIE” następny numer tygodnika (17 marca) wrócił do kiosków Ruchu i na stacje Orlenu, ale już nie na półki Poczty Polskiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *