Podwodna forteca odkryta na Morzu Czarnym

Podwodna forteca odkryta na Morzu Czarnym

Podwodna forteca odkryta na Morzu Czarnym

Na przylądku Chiroza w Bułgarii badacze odkryli podwodną fortecę. Znalezione artefakty wskazują, że twierdzę zbudowali starożytni Grecy, pisze Ancient Origins.

Pozostałości fortyfikacji znajdują się zarówno na wybrzeżu, jak i na dnie Morza Czarnego. Badania przeprowadzili specjaliści z Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii i lokalnego muzeum historii w Burgas. Okazało się, że twierdza została zbudowana około I-II wieku pne. Świadczą o tym znalezione na ruinach artefakty, w szczególności fragmenty ceramiki.

Niestety naukowcy nie znaleźli śladów materii organicznej. Więc obecnie nie jest możliwe przeprowadzenie analizy radiowęglowej w celu ustalenia dokładnego wieku znaleziska. Ale naukowcy mogą pochwalić się setkami bogato zdobionej ceramiki. Ponadto na liście znalezisk jest prawie nienaruszona kotwica i kula armatnia. W wyniku badań amfor naukowcy ustalili, że część z nich została tu wyprodukowana, a część przywieziono z Pergamonu i wyspy Kos.

Naukowcy odkryli pozostałości murów twierdzy, które otaczały fosę głęboką na 1,3 metra i szeroką na 4 metry. Powierzchnię twierdzy szacują na około 800 metrów kwadratowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *