Pokojowa Nagroda Nobla dla dziennikarzy. „Za wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa”

Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Fot. Unsplash

Dziennikarze Maria Ressa i Dmitrij Muratow zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla za „wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju”.

„Maria Ressa wykorzystuje wolność słowa, aby ujawnić nadużycia władzy, stosowanie przemocy i rosnący autorytaryzm w swoim rodzinnym kraju, Filipinach” – podkreśliła przewodnicząca gremium przyznającego pokojowego Nobla, Berit Reiss-Andersen.

W 2012 r. Maria Ressa współtworzyła Rappler, firmę zajmującą się dziennikarstwem śledczym, w której jako dziennikarka i dyrektor generalna Ressa zajmowała się kampanią antynarkotykową reżimu Duterte. „Ressa i Rappler udokumentowali również, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości, nękania przeciwników i manipulowania dyskursem publicznym” – czytamy w uzasadnieniu.

Dmitrij Muratow jest rosyjskim dziennikarzem i redaktorem naczelnym gazety „Nowaja Gazieta”, jednego z ostatnich reprezentantów niezależnych mediów w Rosji.

Jak wskazała Reiss-Andersen, „od momentu powstania w 1993 roku „Nowaja Gazieta” publikowała krytyczne artykuły na temat przemocy policji, korupcji i użycia sił zbrojnych w Rosji”. „Krytycy gazety odpowiedzieli groźbami. Dwóch dziennikarzy zostało zabitych. Mimo to (…) redaktor naczelny Muratow odmówił podporządkowania gazety” – zaznaczyła Reiss-Andersen.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *