Polacy i Niemcy. Trudne sąsiedztwo

Polacy i Niemcy. Trudne sąsiedztwo

Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Polacy i Niemcy. Trudne sąsiedztwo”, która odbędzie się we wtorek 19 marca o godz. 13.00 w Centrum Nauk Humanistycznych UWM (Aula G. i M. Dietriechów), ul. Kurta Obitza 1 w Olsztynie.

Rozmowa o stosunkach polsko-niemieckich w perspektywie historycznej, socjologicznej i literaturoznawczej odbędzie się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Bodźcem tego spotkania jest publikacja ósmego numeru Pomocnika Historycznego POLITYKI pt.„Polacy i Niemcy. Tysiąc lat sąsiedztwa. Prawdy i mity. Wojny i pokoje”. I nie tylko. Będzie to spotkanie z ludźmi, którzy przez całe swoje życie pracują na rzecz dialogu polsko-niemieckiego. Z pomysłodawcą numeru specjalnego POLITYKI, znawcą tematyki polsko-niemieckiej, redaktorem Adamem Krzemińskim, em. Profesorem UAM w Poznaniu i doktorem honorowym uniwersytetów w Olsztynie i w Opolu, literaturoznawcą i germanistą Hubertem Orłowskimoraz Profesorem Robertem Trabą z ISP PAN, wieloletnim dyrektorem Centrum Badań Historycznych w Berlinie, współzałożycielem WK „Borussia” rozmawiać będziemy o sąsiedztwie, które „zobowiązuje” – w myśl długoletniego projektu wydawniczego Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej, o Polsko-Niemieckich Miejscach Pamięci, o wysiłkach uczonych i społeczników na rzecz budowania mostów między naszymi narodami i burzenia murów – przede wszystkim murów nieufności i niewiedzy. W miejscu szczególnym, stolicy Warmii i Mazur, porozmawiamy również o problemach dziedzictwa kulturowego byłych Prus Wschodnich.

Organizatorem spotkania jest Wydział Humanistyczny, Katedra Filologii Germańskiej UWM w Olsztynie oraz Fundacja BORUSSIA.

(KK)

Polacy i Niemcy. Trudne sąsiedztwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *