Policja ostrzega dziennikarzy przed marszem niepodległości: „załóż kask czy ochraniacze”

Polska flaga
Polska flaga
Fot. Unsplash

Komenda Główna Policji zaprezentowała poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy w związku z zagrożeniami, jakie na nich czekają w czasie obchodów Święta Niepodległości.

W 10-punktowej instrukcji znalazły się zalecenia dla dziennikarzy, aby wyposażyć się w kamizelkę odblaskową i mieć przy sobie w widocznym miejscu legitymację prasową. Pojawiły się jednak także ostrzeżenia przed noszeniem łańcuszków lub dokumentów na szyi, gdyż „w przypadku zaatakowania mogą posłużyć do duszenia”. Ponadto, „w sytuacji kryzysowej” wskazane jest, pisze KGP, założenie kasku czy ochraniaczy.

Policja tłumaczy, że wydała instrukcję „w związku ze zbliżającymi się obchodami Święta Niepodległości i koniecznością zabezpieczenia przez policjantów wielu towarzyszących mu wydarzeń, mając na względzie bezpieczeństwo dziennikarzy i fotoreporterów podczas relacjonowania ich przebiegu”.

Poradnik ma 10 punktów:

  1. Pamiętaj o swoim własnym bezpieczeństwie – dobre ujęcie nie jest warte Twojego zdrowia i życia.
  2. Wyposaż się w kamizelkę odblaskową z napisem PRESS/PRASA.
  3. Umieść legitymację prasową w takim miejscu, aby była widoczna i łatwa do okazania.
  4. Ustaw się na skraju tłumu i staraj się nie wchodzić w sam środek akcji – jeżeli znajdziesz się pośrodku dwóch stron natychmiast wycofaj się.
  5. Monitoruj i analizuj sytuację także poza kadrem aparatu/kamery; gdy widzisz, że wzrasta agresja wycofaj się w bezpieczne miejsce.
  6. Zaparkuj swój pojazd w bezpiecznym, oddalonym od miejsca wydarzenia miejscu.
  7. Unikaj noszenia dokumentów na szyi na smyczy lub łańcuszku – w przypadku zaatakowania mogą posłużyć do duszenia. Za to w sytuacji kryzysowej załóż kask czy ochraniacze.
  8. Uważaj i słuchaj komunikatów nadawanych przez policję – jeżeli usłyszysz, że zostaną użyte środki przymusu bezpośredniego odsuń się na bezpieczną odległość.
  9. Pamiętaj, że policjanci wyposażeni w kaski i środki ochrony mają ograniczone pole widzenia.
  10. Nie utrudniaj policjantom wykonywania obowiązków służbowych i nie naruszaj przepisów prawa.

W poprzednich latach podczas Marszu niepodległości dochodziło do niebezpiecznych incydentów z udziałem dziennikarzy. W ubiegłym roku fotoreporter „Tygodnika Solidarność” Tomasz Gutry został postrzelony przez policję gumową kulą w twarz i kolano. Zaatakowano także innych dziennikarzy, w tym Renatę Kim z „Newsweeka” i dziennikarza Krytyki Politycznej Przemysława Stefaniaka, który został potraktowany gazem pieprzowym i pobity pałkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *