Półmetek Nowych Horyzontów. Jakie jeszcze filmy obejrzymy?

"W pętli ryzyka", reż. Ryûsuke Hamaguchi
"W pętli ryzyka", reż. Ryûsuke Hamaguchi
„W pętli ryzyka”, reż. Ryûsuke Hamaguchi

Dotarliśmy do (mniej więcej) półmetka stacjonarnej edycji festiwalu. Niech jednak nie trwożą się serca Wasze: przed nami jeszcze kilkaset seansów kinowych, a do 29 sierpnia możecie oglądać festiwalowe filmy online.

Tylko dziś czeka nas aż 8 spotkań z kilkudziesięcioma osobami (nie pomyliliśmy się w obliczeniach: dzisiaj będzie kolejna okazja, aby porozmawiać z licznymi ekipami filmów Bo we mnie jest seks oraz Ćmy). Dobrym pomysłem na festiwalowy wtorek, oprócz tropu spotkaniowego, będzie również podążanie ścieżką niemiecką, którą poprowadzi nas Angela Schanelec. Sprawdźcie, jakie filmy tej znakomitej reżyserki możecie zobaczyć w ramach retrospektywy jej twórczości. Dziękujemy i pozdrawiamy Goethe Institut, z którym mamy przyjemność współorganizować tę retrospektywę!

Zobacz filmy Angeli Schanelec>>

Spotkania

Dzień warto rozpocząć od 9 fug (godz. 9:30), o których opowiedzą Fon Cortizio (reżyser) i Maria Roja (aktorka) lub od seansu podwójnego zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Nowych Horyzontów (Grand Prix i Nagroda Publiczności) – Metamorfozy ptaków. Po pokazie o godz. 10:30 z widzami i widzkami spotka się reżyserka oraz członkini tegorocznego jury, Catarina Vasconcelos.

Wczesne popołudnie należeć będzie do polskich twórców i twórczyń. Po seansie Ciem (godz. 12:30) oraz Bo we mnie jest seks (godz. 15:15) zapraszamy na spotkania z członkami i członkiniami ekip oraz obsady.

Cieszymy się, że do Wrocławia dotarła Anocha Suwichakornpong – jedna z najbardziej nowohoryzontowych reżyserek w historii festiwalu. Laureatka Grand Prix 10. edycji NH tym razem opowie o swoim najnowszym dziele – Przyjdźcie tu (godz. 15:30). Wczesnym popołudniem polecamy także seans Rodzinnych ustawień (godz. 15:30) i rozmowę z twórcami, Robertem Cambrinusem oraz Anitą Kern lub seans Wściekłego błysku (godz. 15:45), połączony z sesją Q&A, w której weźmie udział reżyserka, Ainhoa Rodriguez. Wieczorem (godz. 19:00) spotkamy się z Jonasem Bakiem i Charlotte Lelong, autorami filmu Las i woda.

O godz. 22:00 na wrocławskim rynku rozpocznie się bezpłatny pokaz Emy w reżyserii Pabla Larraína.

Scena artystyczna

W galerii Studio BWA Wrocław można podziwiać (i doświadczać) wystawę Z (don’t panic, kiss me), która jest artystycznym rozwinięciem filmowych poszukiwań z tegorocznego programu festiwalu. Tematem przewodnim wystawy są zęby: wyjątkowy twór anatomiczny, który w ludzkiej egzystencji tworzy rodzaj punktu węzłowego – w tym sensie, że przecinają się w nim różne płaszczyzny ludzkiego doświadczenia.

Czytaj więcej o Z (don’t panic, kiss me)

W IP Studio na widzów i widzki czeka kolejna odsłona Ambient Roomu, przygotowana przez IP Group. Tegoroczny AR, zatytułowany ifthenelse,to interaktywne środowisko immersyjne stworzone w oparciu o zasady instrukcji warunkowej, niezwykle powszechnej w większości języków programowania.

Czytaj więcej o Ambient Roomie: ifthenelse

Na zakończenie dnia polecamy Midnight Show – prezentację dwóch neonowych realizacji, zaprojektowanych przez Monikę Drożyńską i Michała Frydrycha. Start równo o północy, w neonowym podwórku zlokalizowanym przy Ruskiej 46. Organizatorami Midnight Show są BWA Wrocław, Krupa Gallery, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, we współpracy z Galerią Neon Side.

Czytaj więcej o Midnight Show V: więcej światła!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *