49 proc. Polaków czerpie informacje przede wszystkim z telewizji – wynika z badania CBOS. 37 proc. w tym celu zagląda do internetu.
Jak wynika z przeprowadzonego w kwietniu badania CBOS, niemal połowa (49 proc.) Polaków głównie z telewizji czerpie informacje o tym, co dzieje się w kraju i na świecie. 37 proc. informacji o bieżących wydarzeniach szuka w internecie, 6 proc. korzysta z radia, 3 proc. dowiaduje się od innych osób, a jedynie 1 proc. – z prasy.
Telewizja i Internet zdecydowanie zdystansowały inne źródła informacji. Internet jest najczęściej wskazywanym źródłem informacji o bieżących wydarzeniach z kraju i ze świata wśród osób w wieku 18-44 lata, a w grupie wiekowej 45+ na pierwsze miejsce wysuwa się telewizja. pic.twitter.com/x29hxcX9YV
— CBOS (@CBOS_Info) June 5, 2023
CBOS wskazał także, iż „z analiz wynika, że wybór określonej stacji telewizyjnej jako źródła wiarygodnych informacji zależy w głównej mierze od poglądów”. I tak, aż dla 70 proc. wyborców PiS głównym źródłem informacji o wydarzeniach są programy TVP. Dla 69 proc. elektoratu KO taką rolę odgrywa TVN i TVN24. Również wyborcy Lewicy (47 proc.) i Polski 2050 (43 proc.) wybierają TVN. Natomiast 39 proc. sympatyków PSL-Koalicji Polskiej wybiera programy Polsatu i Polsat News. Także 21 proc. wyborców Konfederacji WiN ogląda Polsat, ale z tej grupy aż 52 proc. przyznało, że nie ogląda żadnej z wymienionych telewizji (lub nie ogląda wcale tego medium).
Z analiz wynika, że wybór określonej stacji telewizyjnej jako źródła wiarygodnych informacji zależy w głównej mierze od poglądów politycznych i preferencji partyjnych. pic.twitter.com/am9QzJLY0J
— CBOS (@CBOS_Info) May 31, 2023