Polscy emigranci pielęgnowali narodowe tradycje

Flaga

Flaga

W odzyskaniu przez Polskę niepodległości przed 102 laty, aktywną rolę odegrała też polonia amerykańska. Nie da się ukryć, że wielu emigrantów z Polski prężnie działało w Ameryce na rzecz polskiej sprawy. Skupiska ludności polskiej w USA powstały w wyniku emigracji zarobkowej z ziem polskich, głównie na przełomie XIX i XX wieku.

W latach 1917-1918 zaobserwowano intensywną aktywność amerykańskiej Polonii, która organizowała „pierwszą pomoc” dla odradzającego się państwa. Polonia amerykańska w dużej mierze przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warto nadmienić, że sprawa polska i jej problemy były mało nagłaśniane w Ameryce. Amerykanie nie postrzegali pozytywnie Polaków. Bardziej utożsamiali się z Brytyjczykami czy też Niemcami. Uważali Polaków za naród dziki i nie do końca europejski.

Istotną rolę w nagłaśnianiu polskich problemów odegrała organizacja polonijna, założona w 1874 r. w Chicago – Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie (ZPRK). Dzięki tego typu stowarzyszeniom organizowane były cyklicznie obchody ważnych w dziejach Polski rocznic narodowych. Dzięki temu polscy emigranci pielęgnowali ducha własnego narodu.

Polonia amerykańska między innymi wysłała petycję do uczestników kongresu w Berlinie, żądając postawienia na porządku dziennym kwestii polskiej. Zauważono, że koniecznie należałoby się zająć sprawą niepodległości Polski.

Polonia amerykańska prężnie działała również w budzeniu uczuć patriotycznych wśród kobiet polskiego pochodzenia zamieszkujących Stany Zjednoczone. Istotną rolę odegrał Związek Polek w Ameryce, którego honorowymi członkiniami były: Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa, Helena Modrzejewska, Maria Skłodowska-Curie, Maria Rodziewiczówna.

Warto również wspomnieć o kluczowej postaci – Ignacym Paderewskim, który skupiał wokół siebie zainteresowanie różnych środowisk. Otaczał się ludźmi, którzy popierali sprawę polską, byli w nią zaangażowani.

Sylwia Rogala
źródło: Liderzy Innowacyjności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *