Polska-Teksas dla młodych rolników. Skorzystaj z programu

Polska-Teksas dla młodych rolników
Polska-Teksas dla młodych rolników
Polska grupa przed wylotem do Teksasu

Co roku w tym samym czasie polscy rolnicy wyjeżdżają na fermy do Teksasu, a młodzież z Teksasu przyjeżdża do polskich gospodarstw. Poznaj Program Wymiany Młodych Rolników Polska-Teksas. Startują rozmowy kwalifikacyjne. Skorzystaj z szansy.

Program działa od 2011 roku. Dzięki temu ponad setka polskich młodych rolników poznała amerykańskie rolnictwo i specyfikę pracy w gospodarstwach w Teksasie. Zdobyte doświadczenia owocują w ich pracy zawodowej. Podobnie grupa młodych farmerów gościła u rodzin rolników w Polsce.

Katarzyna Boczek, koordynatorka programu ze strony polskiej:

– W tym roku 18 czerwca na pięć tygodni wyjedzie kolejna grupa osób. My natomiast spodziewamy się studentów z Teksasu 3 czerwca. Przez trzy dni będą razem, a potem rozjadą się do różnych gospodarstw na terenie kraju. Podsumowanie programu odbędzie się 1 lipca w Warszawie. Poszukujemy chętnych rolników, którzy chcieliby przez miesiąc gościć u siebie Amerykankę czy Amerykanina w gospodarstwie i pokazać im polskie rolnictwo.

Organizacja programu Polska-Teksas

Katarzyna Boczek reprezentuje Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, organizatora programu. Ze strony polskiej współpracują: SGGW, Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Agro Biznes Klub. Po stronie amerykańskiej działają: Jim Mazurkiewicz – Texas A&M University i TALL Program.

Program kierowany jest do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym.
Ma dostarczyć im wiedzy i doświadczenia, które będą przydatne w dalszej pracy w gospodarstwie. To nie wycieczka krajoznawcza ani wyjazd turystyczny. Po przylocie do Teksasu młodzi ludzie trafią na farmę do amerykańskich gospodarzy. Każdy do innej, więc powinni być komunikatywni, otwarci na znajomości. Ponadto najważniejsze: znać angielski na tyle, by dogadać się samodzielne.

Inne wymagania:

  • Wiek uczestników: 20-30 lat.
  • Wykształcenie: ukończona szkoła średnia lub studia wyższe kierunki rolnicze.
  • Mile widziane: prawo jazdy na samochód, traktor, inne maszyny rolnicze.

Planowany wyjazd polskich rolników: 17 czerwca – 18 lipca 2024. Długość trwania programu: 5 tygodni.
Tematyka: produkcja zbóż, kukurydzy, sorgo, mleka i trzody chlewnej, ogrodnictwo.

Uwaga!

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim dla osób zainteresowanych udziałem w programie odbędzie się w Warszawie już 7 lutego o godz. 10. Spotkanie w budynku Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich ul. Hoża 66/68 , sala konferencyjna IV piętro.

Ponadto udział zapowiedziały osoby, które gościły w Teksasie lub też przyjmowały młodych amerykańskich farmerów w swoich rodzinnych gospodarstwach. Podzielą się doświadczeniami. Zwykle wymiana Polska-Teksas zaczyna sia od przelicznika hektarów na akry… Podsumowując: spotkania nie kończą się w danym roku. W efekcie nawiązują się znajomości, przyjaźnie na lata.

źródło: Polski Portal Rolniczy i Konsumencki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *