Polski rząd ogranicza przed wyborami działalność niezależnych mediów?

Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Fot. Unsplash

Według raportu International Press Institute, w związku ze zbliżającymi się wyborami polski rząd zwiększa presję na media krytyczne wobec władzy.

Rząd zaczął wywierać presję polityczną i regulacyjną na krytyczne i niezależne media przed tegorocznymi jesiennymi wyborami parlamentarnymi – ostrzega Międzynarodowy Instytut Prasy (International Press Institute).

Według IPI w ostatnich latach niezależne media krytyczne wobec Prawa i Sprawiedliwości zostały poddane naciskom regulacyjnym, finansowym i legislacyjnym, mającym na celu osłabienie ich wpływów. Presja nasiliła się ostatnio wraz ze zbliżającymi się jesiennymi wyborami parlamentarnymi: PiS i jego sojusznicy próbują ograniczyć dziennikarstwo, by zwiększać zasięg państwowych kanałów propagandowych.

Jako przykład takich działań twórcy raportu podają sytuację wokół wyemitowanego przez TVN 24 reportażu „Franciszkańska 3” na temat zaniedbań Jana Pawła II w sprawie pedofilii w Kościele. Drugim przykładem jest zaprzestanie sprzedaży tygodnika „NIE” przez kontrolowany przez państwo PKN Orlen po tym, jak pismo opublikowało obrazoburczą okładkę na temat Karola Wojtyły. O cenzurę oskarżono także Pocztę Polską, która wycofała tygodnik ze sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *