Potrzebny paszport na wyjazd? Wyrobienie nowego zajmie do 30 dni

Paszport

Okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem odkrywa, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu.

Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

Za przygotowanie dokumentów paszportowych odpowiada Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA. Co roku w Polsce wydaje się średnio około 1,4 mln paszportów. Najwięcej – w maju i w lipcu. Po zakończeniu sezonu urlopowego następuje spadek zapotrzebowania na nowe paszporty, który utrzymuje się do końca roku.

Biorąc pod uwagę średnie dane z lat 2002-2017, co roku w lipcu wydaje się około 171 tys. paszportów, podczas gdy w grudniu liczba to spada do 62 tys. dokumentów.

Tylko w czerwcu tego roku MSWiA wydało niemal 215 tys. nowych paszportów.

Wniosek w dowolnym punkcie kraju

Przypominamy, że wniosek o nowy paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju – niekoniecznie w mieście czy województwie, w którym jesteśmy zameldowani. Czas oczekiwania na wydanie paszportu w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Trzeba pamiętać, żeby o nowy paszport wystąpić odpowiednio wcześniej przed zaplanowanym letnim wypoczynkiem. Należy również zwrócić uwagę, że niektóre kraje wymagają, by paszport był ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy po dacie zakończenia planowanej podróży.

SMS o odbiorze

Od ubiegłego roku działa usługa powiadamiana o tym, że paszport jest gotowy do odbioru. Każda osoba przy składaniu wniosku może podać swój numer telefonu lub adres e-mail. Gdy paszport będzie gotowy otrzymamy smsa lub wiadomość e-mail, że możemy odebrać dokument. Usługa jest bezpłatna.

źródło: MSWiA, PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *