Powietrze z internetu – ITB 2021

ITB Now

ITB Now

Jak przenieść wspaniałą atmosferę targów ITB w Berlinie do wirtualnej rzeczywistości? Jak poczuć to powietrze unoszące się nad stoiskami setek krajów, które prezentowały się rokrocznie – do 2019 roku, podczas Międzynarodowych Targów Berlińskich ITB? Pandemia, technika i organizacja zaowocowały powstaniem wyrafinowanej platformy internetowej, na której można było oglądać konferencje, rozmawiać z kontrahentami, prezentować swoje produkty, budować sieci kontaktów z uczestnikami, partnerami i sponsorami, dyskutować w tematycznych kawiarniach o turystyce, produktach i destynacjach.

W dniach od 9 do 12 marca 2021 roku poprzez ITB-Now.com trwała cyfrowa edycja tych wiodących targów turystycznych na świecie, w których uczestniczyło 3513 wystawców z 120 krajów. Natomiast łącznie zarejestrowano 265 godzin wydarzeń na ITB, w których uczestniczyło około 52 600 osób i blisko 700 prelegentów podczas ponad 400 sesji, konferencji prasowych i prezentacji.

Podczas pięciodniowego wydarzenia platformę internetową odwiedziło około 65 700 użytkowników, z których prawie dwie trzecie pochodziło spoza Niemiec. Uczestniczyło ponad tysiąc przedstawicieli mediów i blogerów podróżniczych z 54 krajów relacjonując również to wydarzenie na żywo, aż 80 proc z nich korzystało z funkcji współpracy sieciowej.

Wirtualna platforma ITB Berlin NOW miała innowacyjny format w tym trudnym okresie, łącząc wystawców pod hasłem „Cyfrowe spotkanie branży turystycznej. Zawsze. Wszędzie”. Taka forma targów zapewniła bezpieczne warunki dla branży turystycznej do nawiązywania kontaktów, wymiany pomysłów, przepływu informacji i negocjowania interesów z uczestnikami rynku oraz dostawcami usług turystycznych z całego świata. Działo się to na przekór pandemii COVID-19 i obecnym ograniczeniom w podróżowaniu.

ITB Now

Nowa platforma skupiła biznes, pomogła nawiązywać kontakty, publikować treści i wiadomości w jednym miejscu. Dzięki wielu poziomom, transmisjom wideo, wirtualnym kafejkom i inteligentnym narzędziom kojarzenia oferowała najlepsze możliwości osiągnięcia udanych wyników na targach.

Saksonia była oficjalną destynacją podróży kulturowych, natomiast Gruzja jest przez kolejne trzy lata partnerem targów. Wiele firm wykazało się kreatywnością podczas swoich prezentacji. Na przykład Baleary, transmitowały konferencję prasową na żywo na tle portu Palma de Mallorca.

Konferencja ITB Berlin NOW skupiła się na temacie przyszłości branży turystycznej. Uczestniczyło w niej 280 prelegentów, w tym kierownictwo z ponad 80 firm i instytucji poprowadziło wykłady i wywiady podczas 180 wirtualnych rund dyskusyjnych, przedstawiając swoje oceny i opinie na temat tego, jak branża może przezwyciężyć wpływ pandemii COVID-19 i jak kształtować pomyślne jej uzdrowienie. Transmisja wideo obejmowała dwa równoległe wydarzenia z całodniowym programem na żywo, z dwóch studiów na terenach wystawowych. Niektórzy prelegenci przybyli do studia osobiście, podczas gdy inni włączali się do transmisji na żywo z innych miejsc.

Po wydarzeniu zawartość pozostanie dostępna online do 31 maja 2021 roku. Będą mogli korzystać z niej nadal bezpłatnie ci uczestnicy, którzy zarejestrowali się przed wydarzeniem. Dzięki temu mogą odnajdywać ważne informacje i kontakty, ocenić swoją obecność i uzyskać dostęp do pozycji programu.

ITB Now

Nowością jest, że z zasobów platformy mogą czerpać także inne osoby i podmioty, które już po tym wydarzeniu wykupią dostęp za 29 euro. Również oni mają czas do 31 maja. Dzięki temu możliwe będzie oglądanie wszystkich filmów, w tym konferencji prasowych i prezentacji wystawców oraz planowanie przyszłych spotkań i odwiedzanie stoisk.

Znamienne jest, że każde spotkanie on-line rozpoczynało się od wymiany wrażeń i nadziei, że za rok wszyscy spotkamy się w Berlinie. Nie oznacza to, że organizator ITB Berlin może zrezygnować całkowicie z wirtualnej platformy. Na razie jest za wcześniej na wnioski, ale – jak podkreślają sami zainteresowani – eksperyment zakończył się sukcesem.

opr. Agnieszka Nowak, Leszek Nowak, www.2ba.pl
foto: www.itb-now.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *