Prawa do petycji – zaproszenie dla dziennikarzy na warsztaty

Senat RP wraz z Instytutem Spraw Publicznych 22 maja 2015 r. organizują warsztaty dla dziennikarzy poprzedzające wejście w życie ustawy o petycjach. Odbędą się one w Senacie, w sali nr 217. Początek o godz. 10.00., zakończenie ok. godz. 15.30.

Warsztaty będą okazją m.in. do spotkania z twórcami ustawy, do przekonania się jak z prawa do petycji korzystają obywatele w innych krajach, do zapoznania się z nowymi analizami aktywności obywatelskiej w Polsce, do poznania możliwych „schematów” rozpatrywania petycji, a także będzie można napisać przykładową petycję i porozmawiać ze znanym językoznawcą.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o przysłanie zgłoszenia

Przyjmowane są akredytacje on line. Liczba miejsc ograniczona.

http://senat.biuroprasowe.org/formularze/akredytacja/

Organizatorzy pokrywaja koszty podróży (PKP (2 klasa) lub PKS.

Zgodnie z ustawą, która wchodzi w życie 6 września 2015 r., każdy obywatel, składając petycję będzie mógł postulować zmiany w prawie, jeśli uczyni to w interesie publicznym, a nie prywatnym. Petycję obywatele będą mogli składać także do władz publicznych. Nowe prawo gwarantuje, że każda petycja będzie rozpatrzona w określonym terminie, a obywatel składający petycję zostanie poinformowany, w jaki sposób została ona załatwiona. Ustawa zatem będzie miała wpływ na umocnienie demokracji bezpośredniej w naszym kraju. Zarówno obywatele jak i władze publiczne nie mają doświadczeń związanych z instytucją petycji. Dlatego Senat i Instytut Spraw Publicznych angażują się w upowszechnienie wiedzy na temat tego nowego prawa obywatelskiego i 20 maja br. ruszają z kampanią informacyjno-edukacyjną. Jej celem jest wskazanie możliwości i zasad składania petycji, jako skutecznego narzędzia wpływu na bieg spraw publicznych oraz wsparcie instytucji publicznych i samorządów w przygotowaniach do wykonywania zadań wynikających z ustawy o petycjach.

Patronat medialny: Stowarzyszenie Polskich Mediów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *