Koloniści słońscy zwani uczciwymi Holendrami, olędrami, olendrami, Niemcami, przybyli na teren Słońska już w roku 1605, następnie osiedlali się w całej Dolinie Wisły pomiędzy Toruniem a Włocławkiem. Rozwój wsi Ciechocinek wiązał się, podobnie jak w przypadku Słońska, Wołuszewa, Otłoczyna, z napływem osadników olęderskich. Do Ciechocinka sprowadził ich z nadwiślańskich osad olęderskich Dadzibog z Lubienia Niemojewski, wojewodzic Pomorski, dzierżawca Słoński.
Na terenie historycznej parafii słońskiej, gdzie posadowiony był kościół i cmentarz, umieszczono w roku 1998 symboliczny pomnik, wzbudzający refleksję i pamięć pokoleń dawnych osadników.
Pamięć oddaje najlepiej modlitwa, a podkreślają kwiaty, składane na bezimiennych mogiłach. Niechaj zatem posadzone w tym miejscu tulipany podarowane Stowarzyszeniu Komisja Zdrojowa przez holenderskiego producenta zakwitną w tym miejscu po raz pierwszy od 200 lat.
Tysiąc cebulek podarował stowarzyszeniu Jaap Essen z miasteczka Grootebroek, które leży w pobliżu jednego z najważniejszych portów morskich Europy, Enkhuizen w regionie Zachodnia Fryzja.
Przesyłkę – także nieodpłatnie – przywiózł do Ciechocinka kurier GTV. Kwiaty zostały posadzone przy pamiątkowym obelisku, pojawią się też wiosną przy kilku sanatoriach.
Sztuka ogrodowa zawsze stanowiła odzwierciedlenie kultury kraju, świadczyła o poziomie życia i potrzebach estetycznych mieszkańców miast. Na przełomie XIX/XX wieku tereny zieleni stały się bardzo znaczącym obszarem przestrzeni publicznej, integralnym elementem kompozycji krajobrazu nowoczesnego miasta. Najbardziej nośna dla rozwoju współczesnej urbanistyki stała się angielska idea Miasta Ogrodu autorstwa Ebenezera Howarda. W Polsce jednym z najlepszych planistów krajobrazu na początku XX wieku był Zygmunt Hellwig. To jemu Ciechocinek zawdzięcza stworzenie koncepcji Miasta Ogrodu.
Cieszymy się, że ten podarunek nie tylko przypomni mieszkańcom o ważnym olęderskim akcencie w historii Solankowej Doliny, ale też upiększy nasze Uzdrowisko w pierwszych dniach wiosny.
Teresa Kudyba