Prezes PKOL: Chiny są doskonale przygotowane do organizacji zimowej olimpiady

Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

– Strona chińska już dzisiaj jest doskonale przygotowana do organizacji tej imprezy zarówno w zakresie infrastruktury, jak i zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego dla wszystkich uczestników igrzysk – mówi Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Już za kilka miesięcy święto sportów zimowych – XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w Pekinie w dniach 4 – 20 lutego 2022 roku.

Polska reprezentacja olimpijska nie może się doczekać momentu udziału w największej imprezie ruchu sportowego w historii sportów zimowych. Jako szef Polskiego Komitetu Olimpijskiego będę uczestniczył w całej imprezie. Mam nadzieje, że to spotkanie będzie równie piękne, jak te sprzed kilku lat podczas inauguracji letnich igrzysk olimpijskich.

Jak strona chińska wywiązuje się z obowiązku organizatora imprezy?

Z informacji, które posiadamy wynika, że strona chińska już dzisiaj jest doskonale przygotowana do organizacji tej imprezy zarówno w zakresie infrastruktury, jak i zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego dla wszystkich uczestników igrzysk.

Co z zapewnieniem bezpieczeństwa w związku z kolejna falą koronawirusa?

Nie ma wątpliwości, że działania podjęte dla bezpieczeństwa i zdrowia uczestników igrzysk są wspaniale i doskonale przygotowane przez rząd chiński. Liczba chorych na koronawirusa proporcjonalnie do liczby mieszkańców Chin jest bardzo niewielka. To również świadczy o działaniach podjętych w tym zakresie. Jestem przekonany, że dbałość o zdrowie uczestników jest priorytetem działania rządu chińskiego.

Bezpieczeństwo zdrowotne jest niezwykle istotne. Wszystkie decyzje, które zostały podjęte, a wynikają one z oświadczeń uzyskanych w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Tokio, służą temu, co najistotniejsze: eliminacji niebezpieczeństwa choroby związanej z pandemią. Ja te wszystkie propozycje popieram. I będę dążył do tego, aby wszyscy polscy sportowcy biorąca udział w Igrzyskach Olimpijskich, członkowie polskiej reprezentacji olimpijskiej oraz osoby towarzyszące były zaszczepione.

Działamy w oparciu o wytyczne Komisji medycznej PKOL. Nie słyszałem o jakimkolwiek polskim, który nie chciałby być zaszczepiony. Jest to jedne z podstawowych warunków naszego sukcesu.

Pojawiły się kontrowersje natury politycznej związane z organizacją igrzyska przez Chiny. 

Sport i polityka to są dwie istotne, ale różne kwestie. Chcemy być apolityczni, chcemy aby sport promował te wszystkie wartości, które są związane z ruchem olimpijskim, z Karta Olimpijską. Chciałbym aby wszyscy zawodnicy, przygotowujący się przez wiele lat do udziału w igrzyskach mogli wziąć w nich udział.

Czy Polacy mają szanse na medale?

Skoki narciarskie są dyscypliną, w której możemy osiągnąć sukces. W short tracku nasza wybitna zawodniczka Natalia Maliszewska ma ogromny potencjał i szansę stanąć na podium. Sport jest nieprzewidywalny i dlatego piękny, dlatego możemy osiągnąć rezultaty także w łyżwiarstwie szybkim. Czekamy z niecierpliwością na możliwość uczestniczenia oglądania – większość kibiców niestety za pośrednictwem mediów – w tej wspaniałej imprezie.

Nie wszyscy kibice będą mogli na żywo obejrzeć imprezę.

Na pewno byłoby fantastycznie, gdyby kibice ze wszystkich krajów mogli uczestniczyć w igrzyskach, ale bezpieczeństwie zdrowotne jest najważniejsze. Cieszę się, że chociaż za pośrednictwem mediów będzie można oglądać wszystkie konkurencje i całość imprezy. Kibice to rozumieją. Mam nadzieję, że nasi sportowcy, ale nie tylko nasi, dostarczą wspaniałych wrażeń i wspaniałych emocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *