Projekt Pałac Kopice, Polsko-Niemieckie Muzeum Historii

Żaden pałac na Opolszczyźnie nie ma tylu fanów w internecie, a jednocześnie tylu „miłośników”, wywożących stąd każdy detal, który da się jeszcze odłupać z neogotyckich murów. Na pamiątkę.

Niszczejącymi ruinami w Kopicach przejmuje się każdy, kto choć raz je ujrzał. Jeszcze kilkanaście lat temu z pałacowych murów dumnie spoglądały kamienne figury Schaffgotschów. Wówczas chciał je ratować profesor Stanisław Sławomir Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego, ale nie zdążył. Już nie ma ani jednej. Nicieja, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytków Śląska Opolskiego wywiózł z Kopic w porę i odrestaurował w pracowni Rafała Rzeźniczka zniszczony pomnik św. Krzysztofa. Zdobi dziś Collegium Minus na opolskim wzgórzu uniwersyteckim. Gdyby cud się wydarzył, że Kopice ktoś odbuduje, w co nie wierzy już nikt, pomnik powróci na kamienny mostek nad fosą … pisała Teresa Kudyba w roku 2006 w Gazecie Wyborczej.

W styczniu 2017 roku pałac w Kopicach stał się własnością Globucor Luxembourg Polska Sp. z o.o. Odbudowany w ciągu siedmiu lat, jak planuje nowy właściciel, będzie siedzibą Polsko-Niemieckiego Muzeum Historii i Fundacji Pałac Kopice im. Joanny Schaffgotsch von Schomberg-Godulla. Inwestor zaprasza na konferencje prasowe dot. odbudowy pałacu i renaturyzacji zabytkowego parku: w Opolu i w Warszawie.

26 stycznia, 2017

  • godz. 10.00-11.00 – Kopice: wizja lokalna z udziałem mediów.
  • godz. 13.00-14.00 – Opole, Uniwersytet Opolski, Sala Senatu Collegium Maius: konferencja prasowa z udziałem Inwestora: Globucor Luxembourg Polska Sp. z o.o, proponowanych przez Inwestora członków zespołu roboczego ds. odbudowy kompleksu pałacowo-parkowego w Kopicach oraz zaproszonych gości.

1 marca, 2017

  • godz. 12.00 Warszawa, Hotel Victoria – konferencja prasowa: Projekt PAŁAC KOPICE, Polsko-Niemieckie Muzeum Historii, Kopice k/Grodkowa, woj. opolskie: prezentacja obiektu, plany odbudowy i zagospodarowania.
  • godz. 18.00 Nowy Świat 63, „Nowy Świat Muzyki”, recital poświęcony Józefowi Elsnerowi (ur. w Grodkowie), nauczycielowi Fryderyka Chopina. Prowadzenie: prof. nadzw. dr hab. Piotr Baron, recital: prof. dr hab. Inga Lewandowska.

Mecenasem wydarzenia jest Globucor Luxembourg Polska.

Współpraca: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie.

Globucor Luxembourg Polska Sp. z o. o. informuje, że od stycznia 2017 roku jest właścicielem kompleksu pałacowo-parkowego w Kopicach, gmina Grodków, woj. opolskie.

Cele projektu: odbudowa pałacu z przeznaczeniem na siedzibę Polsko-Niemieckiego Muzeum Historii, renaturyzacja zabytkowego parku (55 ha). Projekt zakłada 7 etapów odbudowy w 7 latach, planowane nakłady: 100 mln euro.

Komentarze

  1. Życzymy temu przedsięwzięciu jak najlepiej. Ale tak jak napisaliśmy na naszym blogu:
    http://blog.tripsoverpoland.pl/2017/01/29/kopice-w-7-lat-pod-kopula-ma-powstac-polsko-niemieckie-muzeum-historii-i-byc-moze-cos-jeszcze/
    Na pewno wszyscy chcielibyśmy, aby Kopice w końcu odzyskały dawny blask i ten piękny teren i pałac uzyskał społecznie użyteczne funkcje, aby wędrując po parku można było się jedynie zachwycać krajobrazem bez natykania się na sterty śmieci i innych tego typu niespodzianek. Ale efekty obecnych zapowiedzi muszą zostać pozytywnie zweryfikowane przez rzeczywiste działania i postępy prac – mamy nadzieję, że inwestor przedstawi w miarę szczegółowy projekt swoich działań w najbliższym czasie, że będzie działał informacyjnie przy otwartej kurtynie – bardzo wskazana byłaby odpowiednia strona internetowa i systematyczne informowanie zarówno o planach, jak też o ich realizacji. Bo samo nakrycie kopułą na 7 lat – przy całym szacunku do takiej koncepcji działań inwestora – może skończyć się jedynie kolejnym okresem oczekiwania na wzrost ceny nieruchomości i prostym dążeniem do osiągnięcia zysku przy kolejnej odsprzedaży. Liczymy, że nasze obawy zostaną szybko rozwiane, a inwestor, tak jak zapowiada, zrobi dla Kopic to co nie udaje się tam od wielu lat.

  2. Zgadzam się z p. Markiem. Niestety Inwestor zamiast spokojnie zaplanować inwestycję, tj. zaprojektować i uzyskać wszelkie wymagane prawem pozwolenia zaczyna już planować działania w polu a pozwolenia uzyska się w trakcie prac. Z tego co słyszałem, wycinki drzew wokół pałacu mają ruszyć już w lutym, zanim zieleń ruszy na wiosnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *