Przedłużenie kontroli granicznych do 2 listopada

Granica
Granica
Fot. Shutterstock

Austria, Czechy i Polska ogłosiły przedłużenie kontroli granicznych. Kontrole te początkowo wprowadzono w celu kontrolowania migracji przez Słowację. Przedłużenie potrwa do 2 listopada.

Słowacja odnotowuje wzrost liczby migrantów i osób ubiegających się o azyl przybywających z Serbii przez Węgry, a ich ostatecznym celem są bogatsze kraje Europy Zachodniej. Austria, Czechy i Polska początkowo wprowadziły kontrole graniczne 4 października, mając na celu zaledwie 10 dni.

Minister spraw wewnętrznych Polski Mariusz Kamiński zapowiedział przedłużenie kontroli granicznych do 2 listopada. Minister spraw wewnętrznych Czech Vit Rakusan wspomniał, że w dniach 4–9 października skontrolował 43 749 osób i znalazł 283 nielegalnych migrantów, co doprowadziło do zatrzymania i postawienia zarzutów 12 przemytnikom. Austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych również przedłuża kontrole, aby zapobiec wymykającemu się przemytowi przez kraj do 2 listopada. Słowacja odnotowała znaczny wzrost liczby nielegalnych migrantów – od stycznia do sierpnia wykryto ich około 24 500 w porównaniu z 10 900 w całym poprzednim roku. Kontrole graniczne na granicy węgierskiej rozpoczęto 5 października w odpowiedzi na działania podjęte dzień wcześniej przez Pragę, Wiedeń i Warszawę.

Słowacja codziennie rozmieszcza na granicy z Węgrami 300 żołnierzy i przedłuża kontrole graniczne do 3 listopada ze względu na wzrost liczby migrantów. Niemcy zaostrzyły kontrole na wschodniej granicy z Czechami i Polską, z możliwością dalszych kontroli na granicy Polski i Czech. Przywrócenie kontroli granicznych w strefie Schengen jest dopuszczalne w wyjątkowych okolicznościach i wymaga uzgodnień z Brukselą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *