Białoruski sąd skazał dziennikarkę Biełsatu na 15 dni aresztu

Irina Slavnikova
Irina Slavnikova
Irina Slavnikova. Fot. Biełsat.eu

W sądzie rejonowym Parszamajski w Mińsku odbyła się rozprawa w sprawie oficjalnej przedstawicielki Biełsatu na Białorusi Iryny Slavnikowej. Została zatrzymana w nocy 30 października po przybyciu na lotnisko w Mińsku wraz z mężem Aleksandrem Loiką.

Iryna Słaunikawa pełni funkcję reprezentantki Biełsatu na Białorusi, zajmuje się m.in. kontaktami z organizacjami pozarządowymi i międzynarodowymi działającymi w tym kraju.

Wracała z mężem Alaksandrem Łojką z Egiptu. Na mińskim lotnisku miał ich odebrać ojciec Iryny, małżeństwo nie opuściło jednak strefy kontroli. Mężczyzna pojechał na komisariat, aby złożyć zawiadomienie o zaginięciu córki, gdzie dowiedział, że Iryna została zatrzymana w areszcie.

Czytaj także: Białoruskie władze blokują kolejne niezależne media>>

Słaunikawa została oskarżona o rozpowszechnianie za pośrednictwem Facebooka materiałów uznanych za ekstremistyczne, które rzekomo zostały zamieszczone na portalu w okresie od stycznia 2020 r. do maja 2021 r. Natomiast jej mąż został oskarżony o posiadanie materiałów o charakterze ekstremistycznym w latach 2017, 2018 i 2019.

Alaksandr został uznany za winnego i skazany na 15 dni aresztu. Jest przetrzymywany w podwójnej celi z 10 osobami, musi spać na podłodze.

Iryna została również skazana na 15 dni więzienia.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *