Przyznano nagrody im. Beaty Pawlak

Laureatem Nagrody im. Beaty Pawlak za 2019 rok został Mirosław Wlekły za książkę „Raban! O kościele nie z tej ziemi”. Wyróżnienie za 2020 rok otrzymała Agnieszka Pajączkowska za „Wędrowny Zakład Fotograficzny”.

Inne twarze kościoła

Książka „Raban! O kościele nie z tej ziemi” ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora. Mirosław Wlekły pokazał w niej inne twarze Kościoła niż te znane w Polsce. Są to sylwetki duchownych z różnych stron świata, w niekonwencjonalny sposób zaangażowanych w życie miejscowych społeczności. Autor opisuje: kobiety prowadzące świątynie w Brazylii, nabożeństwa dla gejów i lesbijek w Wielkiej Brytanii, żonatych księży w Czechach, wspólne świętowanie Wigilii przez chrześcijan i muzułmanów w Belgii. Przedstawia posługę w najbiedniejszych dzielnicach Buenos Aires zgodnie z teologią wyzwolenia czy pomoc syryjskim uchodźcom w Libanie.

Opowieść za zdjęcie

Wyróżnienie za 2020 rok otrzymała Agnieszka Pajączkowska za „Wędrowny Zakład Fotograficzny” Wydawnictwa Czarne. Autorka w ciągu pięciu lat przemierzyła setki kilometrów polskiego pogranicza. Proponowała spotkanym ludziom zrobienie zdjęcia w zamian za opowieść lub coś do jedzenia. Na tej podstawie powstała opowieść o codziennej rzeczywistości przygranicznych wsi. Z upływem czasu coraz bardziej wyludnionych i zamieszkanych przez głównie starszych ludzi, o ich losach i traumach wojny.

Fundusz i kapituła

Nagroda imienia Beaty Pawlak jest przyznawana od 2003 roku za tekst na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Przyznawanie wyróżnień mają wypełnić ostatnią wolę Beaty Pawlak, dziennikarki, reportażystki i pisarki. 12 października 2002 roku zginęła ona w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Ustanowiony jej testamentem i noszący jej imię Fundusz został powierzony Fundacji im. Stefana Batorego.

Nagrodę przyznaje Kapituła w składzie: Piotr Kosiewski (Fundacja im. Stefana Batorego), Maria Kruczkowska („Gazeta Wyborcza”), Antoni Rogala (przedstawiciel rodziny), Olga Stanisławska (reporterka), Adam Szostkiewicz („Polityka”) – przewodniczący, Joanna Załuska (Fundacja im. Stefana Batorego), Wojciech Załuska (Katolicka Agencja Informacyjna).

źródło: Fundacja Batorego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *