Putin uznał Ługańsk i Donieck. Rosyjskie wojska na Ukrainie

Władimir Putin

 

Władimir Putin
Putin podkreślił, że Ukraina to „nieodłączna część” historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Fot. screen/https://www.youtube.com/watch?v=A8woKbFkA9I

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek wieczorem dekret o uznaniu separatystycznych tzw. republik ludowych w Donbasie. Rosyjskie wojsko wkroczyło we wtorek na terytorium tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej. 

Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali również w poniedziałek umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją.

Prezydent Rosji w orędziu oskarżył USA i NATO, że „zignorowały” żądania Rosji w sferze bezpieczeństwa, które – jak podkreślił – mają dla niej zasadnicze znaczenie. Przekonywał, że odpowiedzi na projekt, który Rosja ogłosiła w grudniu – który Moskwa nazywa dokumentem o „gwarancjach bezpieczeństwa” – NATO i USA odpowiedziały „ogólnikami”.

„Nasze zasadnicze propozycje zostały zignorowane. Partnerzy zachodni jeszcze raz odpowiedzieli wyuczonymi formułkami o tym, że każde państwo ma prawo w sposób swobodny wybierać sposoby zapewnienia sobie bezpieczeństwa i wstępować do wszelkich sojuszy wojskowych” – powiedział Putin.

 

Putin podkreślił, że Ukraina to „nieodłączna część” historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Ukraińców określił jako związanych z Rosjanami więzami pokrewieństwa; nazwał ich „towarzyszami” i „bliskimi ludźmi”.

Rosyjskie wojsko wkroczyło na terytorium tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej. Na nagraniach udostępnionych w mediach społecznościowych widać przemieszczające się kolumny sprzętu opancerzonego.

Z informacji agencji Interfax wynika, że kierują się one na zachód i północ tego terytorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *