Ranking wolności prasy 2023. Polska ma piąte najgorsze miejsce w UE

Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Fot. Unsplash

Polska znalazła się na 57. miejscu w Światowym Indeksie Wolności Prasy 2023 (World Press Freedom Index). To piąte najgorsze miejsce w Unii Europejskiej.

Ranking jest od 2002 roku przygotowywany przez organizację Reporterzy bez Granic.

Pavol Szalai, szef Biura Reporterów bez Granic ds. UE i Bałkanów zauważa, że Polska co prawda awansowała o 9 miejsc w porównaniu z zeszłym rokiem, ale znajdujemy się w miejscu rankingu, gdzie różnice punktowe pomiędzy krajami są niewielkie i zmiany pozycji mogą tu następować często. – Mimo awansu o dziewięć miejsc Polska pozostaje piątym najgorszym krajem UE pod względem wolności prasy – zauważa Pavol Szalai, szef Biura Reporterów bez Granic ds. UE i Bałkanów.

Zdaniem Szalaiego, wynik wskaźnika osiągnięty przez Polskę wskazuje, że rząd nie zwiększył znacząco presji politycznej w 2022 r. Jednak – zauważa Szalai – władze podjęły ostatnio nowe polityczne próby bezprawnego ograniczenia wolności mediów. Chodzi m.in. o lex pilot oraz działania KRRiT wobec mediów komercyjnych na podstawie skrag widzów i słuchaczy (sprawy w stosunku do TVN, Radia Zet i Tok FM).

Najwyżej w Światowym Indeksie Wolności Prasy 2023 (World Press Freedom Index) znalazły się:

1. Norwegia
2. Irlandia
3. Dania
4. Szwecja
5. Finlandia
6. Holandia

Najniżej w rankingu znalazły się:

180. Korea Północna
179. Chiny
178. Wietnam
177. Iran
176. Turkmenistan
175. Syria

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *