Rejs z widokiem na ląd pachnący rozmarynem
Mikroświaty Chorwacji

Chorwacja

W stronę słońca, z wiatrem we włosach, bez pośpiechu. Pod żaglami, wzdłuż górzystego wybrzeża Chorwacji. Zapierające dech krajobrazy, dziewicze zatoczki nieśmiało skryte za skałami. Krystaliczna, turkusowa woda i wieczna pieśń świerszczy. Perełki widoczne tylko z morza.

Łódka kołysze się leniwie, a wiatr zaplątany w żagle, szepcze obietnice przygody. Delektuję się chwilą. Czas się zatrzymuje. Jesteśmy tu tylko we dwoje. Mój spokój i ja. Słońce coraz niżej, czas wracać do portu. Gdzie dziś lądujemy?

Malutkim portowym miasteczkom daleko do wielkich kurortów. A jednak niezmiennie czarują urokiem białych domków i gościnnością mieszkańców. Urzekają roślinnością i zniewalają aromatem wszędobylskiego rozmarynu. Lokalne knajpki oferują rodzime przysmaki.

Dzikie plaże kuszą bielą kamyków i lśniących, gładkich skał, zapraszając do kąpieli w ciepłej, lazurowej wodzie. Zadziwiające, jak wiele odcieni ma błękit…

Pod koniec lipca na południu Dalmacji dojrzewają figi. Jem je prosto z drzewa, są miodowo słodkie, delikatne. Zrywam dzikie, soczyste winogrona, których tutaj mnóstwo. Oblizując umazane ich sokiem palce podglądam tańczące motyle. Spacer po górzystej wyspie to bogactwo doznań. Przepiękne widoki okraszone odurzającym zapachem ziół, przy nieustającym akompaniamencie cykad, przenoszą mnie w inny, lepszy wymiar. Tutaj czas nie istnieje, a ja jestem jednocześnie i w górach, i nad morzem!

Wypoczynek na jachcie to znakomita alternatywa dla zgiełku zatłoczonych plaż, rozkrzyczanych turystów, hałaśliwych kurortów i hotelowej nudy, także dla rodzin z małymi dziećmi. To czas aktywnej zabawy z żeglarstwem, połączony z wyjątkowym relaksem na łonie nieskalanej cywilizacją przyrody. Bez tłumu turystów, kolorowych straganów z byle czym, bez zatłoczonych plaż i kolejek po wszystko.

Spragnieni rozrywek i luksusów żeglarze także znajdą coś dla siebie. Chorwackie mariny oferują bowiem szerokie spektrum możliwości, od skromnych i zacisznych przystani po ekskluzywne porty.

Prawie 2 tys. km wspaniałego wybrzeża i ponad 1200 wysp i wysepek. Część z nich to tylko wystające z wody skały, ale niektóre tworzą osobne mikroświaty. Pośród 66 zamieszkałych wysp Chorwacji łatwo znaleźć swój wakacyjny raj. Ja już swój znalazłam.

KK
Dziękuję @yachticacharter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *