Google pod lupą Komisji Europejskiej za łamanie zasad konkurencji

Strona Google otworzona na laptopie
Strona Google otworzona na laptopie
Fot. Unsplash

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie możliwego złamania przez Google zasad konkurencji UE. Koncernowi zarzuca się, że w swoich reklamach internetowych faworyzował własne usługi, ze szkodą min. dla wydawców internetowych.

Komisja chce zbadać, czy Google faworyzował własne usługi reklamowe, narzucał obowiązek korzystania z Google Ad Manager przy reklamach na YouTube i utrudniał dostęp do danych z reklam graficznych. Miało się to odbywać ze szkodą dla konkurencyjnych dostawców usług technologii reklamowych, reklamodawców i wydawców internetowych.

Postępowanie przeciwko Google wszczęto na podstawie art. 101 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który zakazuje stosowania porozumień wykluczających konkurentów z rynku.

„Google zbiera dane i sprzedaje powierzchnię reklamową, a także działa jako pośrednik reklamowy online, będą tym samym obecny na prawie wszystkich poziomach łańcucha dostaw reklam graficznych online. Obawiamy się, że działania Google utrudniały konkurencji działanie” – powiedziała w wywiadzie wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Decyzję KE z zadowoleniem przyjęli we wspólnym oświadczeniu europejskie media oraz wydawcy. „Nadszedł czas, aby Europa nałożyła więcej obowiązków na globalne platformy internetowe (…) i uczyniła je bardziej odpowiedzialnymi poprzez odzwierciedlenie ich siły rynkowej, codziennego masowego zasięgu i wpływu na społeczeństwa” – napisano w stanowisku. Sygnatariusze apelu, m.in. Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet (ENPA) i Europejska Unia Nadawców (EBU), wzywają komisję do zapewnienia wydawcom swobody redakcyjnej i ograniczenia możliwości usuwania treści przez koncerny cyfrowe.

KE szacuje, że w 2019 roku wydatki na reklamy graficzne tylko na terenie Unii wyniosły około 20 mld euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *