REM broni „Gazety Lekarskiej”, która odmówiła publikacji reklamy

Gazeta Lekarska
Gazeta Lekarska
„Gazeta Lekarska”. Fot. screen/https://papier.gazetalekarska.pl/

Rada Etyki Mediów stanęła w obronie „Gazety Lekarskiej”, która odmówiła publikacji płatnej reklamy. REM uznała, że nie doszło w tym wypadku do naruszenia zasad dziennikarskiej etyki zawodowej.

Chodzi o publikację reklamy książki napisanej przez dr. Witolda Pokojskiego pt. „Internetowe serwisy lekarskie – studium patologii”. Po tym, jak „Gazeta Lekarska” odmówiła zamieszenia reklamy publikacji, Pokojski oskarżył redaktorkę naczelną „Gazety Lekarskiej” Martę Jakubiak i ośmiu członków rady programowej czasopisma o złamanie zasady etyki dziennikarskiej.

Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na skierowaną przez dr. Pokojskiego skargę przypomniała, że odmowa publikacji reklamy „nie stanowi naruszenia zasad etyki dziennikarskiej, bo decyzja w tej kwestii nie należy do dziennikarzy”. „Naruszenie którejkolwiek z zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów nastąpić może tylko w publikacji dziennikarskiej (artykule prasowym, audycji radiowej, programie telewizyjnym itd.). Dokonać naruszenia może wyłącznie dziennikarz, autor publikacji” – czytamy w oświadczeniu REM.

Przedstawiciele Rady Etyki Mediów przypominają również, że zleceniobiorca ma prawo do odmowy realizacji usługi – bez podawania uzasadnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *