Rosyjska dziennikarka Marina Owsiannikowa uciekła z aresztu domowego. Jest na liście osób poszukiwanych

Marina Owsiannikowa
Marina Owsiannikowa
Marina Owsiannikowa w sądzie. Fot. screen/https://www.youtube.com/watch?v=anhrJRZ5qH4&t=3s

Rosyjska dziennikarka Marina Owsiannikowa, która zaprotestowała w rosyjskiej telewizji przeciwko agresji na Ukrainę, po ucieczce z aresztu domowego trafiła na listę osób poszukiwanych.

Marina Owsiannikowa w areszcie domowym znalazła się nie w związku w wystąpieniem w rosyjskiej telewizji z początku wojny w Ukrainie, ale z nową akcją protestacyjną z połowy lipca, kiedy stojąc naprzeciwko Kremla trzymała plakat z hasłami krytykującymi nie tylko wojsko, lecz i prezydenta Władimira Putina. U jej stóp leżały dwie lalki pokryte czerwonym barwnikiem, co miało symbolizować ginące podczas wojny dzieci.

Dziennikarka została aresztowana 10 sierpnia. Następnego dnia w sądzie otrzymała zarzuty rozpowszechniania fałszywych wiadomości na temat rosyjskiej armii. Proces przeciwko Owsiannikowej ma rozpocząć się 9 października.

W oczekiwaniu na proces dziennikarka została osadzona w areszcie domowym. Jak jednak państwowy serwis Russia Today poinformował, że wyjechała, a jej miejsce pobytu jest nieznane. „Moja była żona opuściła miejsce, które sąd wyznaczył jej na areszt domowy i razem z moją 11-letnią córką uciekła w nieznanym kierunku” – agencja cytuje byłego męża.

Nazwisko Owsiannikowej i zdjęcie pojawiły się na internetowej liście MSW pokazującej osoby poszukiwane przez wymiarem sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *