Równi i równiejsi. Polacy przyjmujących uchodźców dostają 40 zł, Ptak Warsaw Expo – 95 zł

Pieniądze
Pieniądze
Polacy, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców, mogą liczyć na 40 zł dziennej rekompensaty od państwa. Fot. Pixabay

Polacy, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców, mogą liczyć na 40 zł dziennej rekompensaty od państwa. Natomiast dla Ptak Warsaw Expo, który zorganizował Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie, stawka wynosi 95 zł.

Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK to największy w Europie punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. Powstał w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Każdego dnia przebywa w nim 6-7 tys. uciekających przed wojną Ukraińców. Działa przy wsparciu i koordynacji polskiego rządu i wojewody mazowieckiego.

Radio TOK FM ustaliło (w zapytaniu o informacje publiczną do wojewody Konstantego Radziwiłła) stawkę, jaką otrzymuje Centrum Pomocy w Nadarzynie w związku z zawartą z wojewodą mazowieckim umową na świadczenie usług w zakresie zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom. Za każdą przyjętą osobę Ptak Warsaw Expo dostaje 95 zł.

Tymczasem, zgodnie z przyjętą tzw. specustawą ukraińską, osobom które przyjęły pod swój dach uchodźców przysługuje 40 złotych dziennie, maksymalnie przez dwa miesiące. Warunkiem koniecznym jest złożenie oświadczenia, że przyjętym osobom zapewniono zarówno zakwaterowanie, jak i wyżywienie, a także, że nie zostało pobrane dodatkowe wynagrodzenie za wynajem, ani inne świadczenia z tego tytułu.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki komentuje sprawę

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w oświadczeniu zapewnia, że „wojewoda musiał podjąć niezwłocznie działania, aby w szybkim czasie zapewnić schronienie uchodźcom, a największym obiektem zakwaterowania w Polsce są hale w Nadarzynie – Ptak Warsaw Expo, których potencjał zabezpieczenia bazy noclegowej dla uchodźców to ok. 20 tys. miejsc”.

– W związku z masowym napływem uchodźców w pierwszych dniach wojny, istniała pilna potrzeba zabezpieczenia większej liczby miejsc w szybszym tempie niż początkowo zakładano. Mając na uwadze powagę sytuacji – zaledwie w trzy godziny od podjęcia decyzji o przystosowaniu hal do miejsc noclegowych, obiekt Ptak Warsaw Expo został w pełni przygotowany i dostosowany do potrzeb zakwaterowania. Tym samym firma Ptak Warsaw Expo udostępniając przestrzeń dla uchodźców z Ukrainy musiała zmienić przeznaczenie obiektów, np. poprzez konieczność ogrzania hal i zawiesiła ich dotychczasową formę działalności – z której pozyskuje dochody” – wyjaśnia w swym oświadczeniu zespół prasowy Wojewody Mazowieckiego.

Biuro prasowe wojewody mazowieckiego zapewnia jednak, że umowa została podpisana zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych oraz ustawą o wojewodzie i administracji rządowej w województwie. Konieczność podpisania jej z wolnej ręki ma wynikać z „konieczności udzielenia nagłej i nieprzewidzianej sytuacji związanej z wybuchem konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy, który spowodował niekontrolowany napływ uchodźców z tego kraju”. Umowa została zawarta na miesiąc, z możliwością dalszego przedłużenia.

Tymczasem, jak już pisaliśmy w TTG Dziennik Turystyczny, hotele, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, albo nie mają umów, albo dostają propozycje niższych stawek.

https://ttg.com.pl/hotele-utrzymuja-uchodzcow-zamiast-rekompensat-dostaja-zalecenia-redukowac-posilki-i-wylaczac-ogrzewanie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *