Rozpoczyna się 21. festiwal filmowy Nowe Horyzonty. Co zobaczymy pierwszego dnia?

"Titane" Julii Ducournau otworzy 21. Nowe Horyzonty.
"Titane" Julii Ducournau otworzy 21. Nowe Horyzonty.
„Titane” Julii Ducournau otworzy 21. Nowe Horyzonty. Fot. Materiały prasowe

Jak przyjemnie to brzmi: wróciliśmy. Po ubiegłorocznej, (prawie) całkowicie online’owej edycji festiwalu, Nowe Horyzonty wracają na ekrany wrocławskich kin.

Zaczynamy dziś o godz. 19:00 – pierwszym w Polsce pokazem nagrodzonego Złotą Palmą Titane Julii Ducournau. Również dzisiaj swoją światową premierę będzie miał najnowszy film Łukasza Grzegorzka – Moje wspaniałe życie, z kolei sekcję Oslo/Reykjavik otworzy Lamb Valdimara Jóhannssona. Dziś zapraszamy także na wyjątkowy pokaz obsypanej nagrodami, pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego – Zabij to i wyjedź z tego miasta (oraz późniejsze spotkanie z twórcą).

Od dzisiaj można także zaprosić Nowe Horyzonty do swojego domu – za sprawą online’owej części festiwalu. W programie online znalazło się ponad 100 filmów, w tym laureat Złotego Niedźwiedzia – Niefortunny numerek lub szalone porno Radu Jude.

Sprawdź, jak oglądać filmy online>>

W piątek na widzów czekać będzie kilkadziesiąt różnych seansów w trzech obiektach festiwalowych – Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym i Teatrze Muzycznym Capitol, a także pierwszy bezpłatny seans w ramach Kina na Rynku (na dobry początek zagramy Zabij to i wyjedź z tego miasta). W piątkowym programie m.in.: Annette Leosa Caraxa, Byłam w domu, ale.. Angeli Schanelec, bohaterki jednej z tegorocznych retrospektyw, Lux Æterna Gaspara Noé czy Kolano Ahed Nadava Lapida.

Jutro zapraszamy także na pierwszą odsłonę Midnight Show – prezentację dwóch neonowych realizacji, zaprojektowanych przez Monikę Drożyńską i Michała Frydrycha. Start równo o północy, w neonowym podwórku zlokalizowanym przy Ruskiej 46. Organizatorami Midnight Show są BWA Wrocław, Krupa Gallery, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, we współpracy z Galerią Neon Side.

Czytaj więcej o Midnight Show V: więcej światła!

W Studiu BWA Wrocław można podziwiać (i doświadczać) wystawę Z (don’t panic, kiss me), która jest artystycznym rozwinięciem filmowych poszukiwań z tegorocznego programu festiwalu. Tematem przewodnim wystawy są zęby: wyjątkowy twór anatomiczny, który w ludzkiej egzystencji tworzy rodzaj punktu węzłowego – w tym sensie, że przecinają się w nim różne płaszczyzny ludzkiego doświadczenia.

Czytaj więcej o Z (don’t panic, kiss me)>>

W piątek swoją premierę będzie miała także kolejna odsłona Ambient Roomu, przygotowana przez IP Studio. Tegoroczny AR, zatytułowany ifthenelse,to interaktywne środowisko immersyjne stworzone w oparciu o zasady instrukcji warunkowej, niezwykle powszechnej w większości języków programowania.

Czytaj więcej o Ambient Roomie: ifthenelse>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *