Ruszył konkurs KRRiT. Na MUX 1 będzie nowy kanał tematyczny

Pilot i w tle ekran telewizora
Pilot i w tle ekran telewizora
Fot. Piotr Cichosz / Unsplash

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpoczęła konkurs na obsadzenie jednego miejsca w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej.

W wyniku konkursu zostanie kanał wyspecjalizowany, który będzie nadawany w wysokiej rozdzielczości (HD). Koncesja zostanie udzielona na 10 lat na rozpowszechnianie naziemne kanału wyspecjalizowanego, w którym nie mniej niż 70 proc. czasu nadawania w ciągu miesiąca (w godzinach 6-23) stanowić będą programy i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację stacji. KRRiT nie określiła dokładnej tematyki stacji.

Wyłoniony w konkursie kanał ma być też nadawany całodobowo, niekodowany i udostępniany odbiorcom bezpłatnie.

Stacje mają czas na składanie wniosków do 1 września, czyli 45 dni od ukazania się ogłoszenia o konkursie w „Monitorze Polskim”.  Oznacza to, że KRRiT zajmie się wnioskami na początku września. Rozpoczęcie nadawania będzie możliwe pod koniec 2023 roku.

Konkurs na MUX-1 jest możliwy dzięki zwolnieniu przez Telewizję Polską jednego slotu w pierwszym multipleksie. Obecnie zajmuje go TVP ABC, ale rezerwacja częstotliwości wygaśnie 3 września. TVP nie złożyła wniosku o jej przedłużenie, bo przeniesie stację na MUX-6.

Aktualnie w skład MUX-1 wchodzą: Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam i Stopklatka.

KRRiT obsadzi ponadto trzy wolne miejsca na MUX 8, również zwolnione przez TVP.

Kolejny nadawca zrezygnował z konkursu na MUX-8

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *