Ruszyły prace nad międzynarodowymi regulacjami stosowania AI w mediach

Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja
Fot. Pixabay

Reporterzy bez Granic (RSF) wraz z innymi międzynarodowymi organizacjami pracują nad przygotowaniem Karty zawierającej regulacje stosowania sztucznej inteligencji w mediach.

Na potrzeby powstania regulacji powstał specjalny komitet, który działa pod przewodnictwem dziennikarki i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, Marii Ressy. W skład międzynarodowego komitetu wchodzą naukowcy i specjaliści w dziedzinie dziennikarstwa, sztucznej inteligencji i technologii cyfrowych z 13 krajów.

Zadaniem komitetu jest opracowanie zestawu zasad, praw i obowiązków dla specjalistów ds. informacji w zakresie korzystania z systemów opartych na sztucznej inteligencji.

– Systemy sztucznej inteligencji stanowią kluczowe wyzwanie zarówno dla dziennikarstwa, jak i mediów. Niestety, nie ma wystarczającej zachęty do etycznego i rozsądnego korzystania z tych narzędzi – komentuje Christophe Deloire, dyrektor generalny RSF. Jak podkreśla Deloire, media potrzebują „zbiorowego, globalnego zaangażowania, zakotwiczonego w solidnych zasadach, by stać na straży etyki dziennikarskiej i wykorzystywać sztuczną inteligencję do ochrony prawa do informacji”.

Wyniki prac komitet przedstawi do końca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *