Rzeczpospolita ponownie z tytułem najbardziej opiniotwórczego medium

Grzegorz Kasdepke
Grzegorz Kasdepke
Autorstwa Grzegorz Kasdepke – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82403146

Jak podaje Instytut Monitorowania Mediów (IMM), Rzeczpospolita po trzech miesiącach przerwy powraca na pozycję najbardziej opiniotwórczego medium w kraju. Na wiadomości publikowane przez gazetę dziennikarze innych redakcji powoływali się w sierpniu 2 tys. razy.

Drugie miejsce z awansem aż o cztery oczka należy do stacji telewizyjnej TVN24, którą w ubiegłym miesiącu cytowano w innych mediach 1,9 tys. razy. Podium natomiast zamyka serwis internetowy Onet, wspominany w innych tytułach jako źródło w innych tytułach 1,8 tys. razy.

W TOP 15 najczęściej cytowanych tytułów sierpnia niemal połowę zajmuje prasa – 40%, którą kolejno reprezentują Rzeczpospolita, Super Express, Dziennik Gazeta Prawna, Sieci, Gazeta Wyborcza i Fakt. Po 20% udziału mają stacje telewizyjne, w kolejności TVN24, Polsat News, TVN, portale internetowe Onet, Wirtualna Polska i Interia oraz rozgłośnie radiowe RMF FM, Radio ZET i Program I Polskiego Radia.

Gazeta Polska ze wzrostem aż o dziewięć pozycji

Rzeczpospolita z liczbą 2 tys. cytowań pozostaje także liderem rankingu tytułów prasowych. Drugie miejsce, podobnie do zestawienia z lipca, zajmuje Super Express z wynikiem 1,4 tys. Podium zaś zamyka Dziennik Gazeta Prawna, na którą inne media w sierpniu powoływały się ponad 1,3 tys. razy.

Największy wzrost, bo aż o dziewięć pozycji zanotowała Gazeta Polska (279 cytowań). Tygodnik najwięcej powołań odnotował w połowie miesiąca po publikacji wywiadu z prezesem NBP Adamem Glapińskim na temat wejścia Polski do strefy euro.

TVN24 i Polsat News niezmiennie w czołówce

Pierwsze miejsce w kategorii najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych utrzymuje TVN24 z wynikiem 1,9 tys. odwołań. Pozycja druga należy do stacji Polsat News, na której informacje inne redakcje powoływały się ponad 1,3 tys. razy. Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje TVN (813 cytowań), którego pozycja wzrosła o jedno oczko względem lipca.

Awans o trzy pozycje i tym samym wejście do TOP 5 stacji telewizyjnych zanotowała także telewizja TVP3 z liczbą 99 cytowań w innych mediach.

RMF FM niezmiennie numerem jeden

Liderem najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych niezmiennie pozostaje RMF FM z wynikiem ponad 1 tys. odwołań w innych tytułach mediowych w Polsce. Stacja w sierpniu jako pierwsza poinformowała między innymi o sprawie głośnego morderstwa dokonanego na małżeństwie z Kiełpina pod Warszawą. Na drugie miejsce w rankingu o trzy oczka awansuje Radio ZET z liczbą 860 powołań. Podium zamyka Program I Polskiego Radia, którego informacje inne redakcje cytowały 821 razy.

Do rankingu zakwalifikowała się także rozgłośnia lokalna – na Radio Gdańsk dziennikarze innych mediów w kraju powoływali się w sierpniu 94 razy. Redakcja stacji przeprowadziła między innymi wywiad z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską, który potwierdził hamujące statystyki letniej fali pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Onet liderem portali

W sierpniu miano lidera wśród najbardziej opiniotwórczych portali internetowych zdobył Onet (1,8 tys. powołań). Na drugim miejscu Wirtualna Polska z liczbą 1,7 tys. powołań w innych mediach. Podium niezmiennie w stosunku do ubiegłego miesiąca zamyka Interia, cytowana przez inne redakcje w kraju 962 razy.

Kolejne miejsce ze skokiem o jedno oczko w górę należy do portalu Wirtualne Media, którego dziennikarze jako pierwsi poinformowali o umowie, o wartości ponad 600 mln zł, którą podpisała Telewizja Polska na budowę nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Największy awans, aż o trzy miejsca w zestawieniu zanotował zaś portal ekonomiczno-biznesowy Business Insider (632 powołania) i zyskał piąte miejsce w rankingu serwisów internetowych.

Opiniotwórcze media regionalne

Miejsce pierwsze w rankingu najczęściej cytowanych w kraju mediów regionalnych z awansem o cztery miejsca zajmuje Gazeta Krakowska. W sierpniu na jej publikacje powoływano się łącznie 153 razy. Największą liczbę cytowań dziennik zanotował dzięki rozmowie z ministrem Norbertem Kaczmarczykiem, w której polityk po raz pierwszy skomentował sprawę swojego prezentu ślubnego.

Drugie miejsce w rankingu należy do Radia Poznań, które odnotowało 150 wzmianek w innych tytułach w kraju, a ze wzrostem o pięć pozycji podium zamyka Radio Gdańsk (94 cytowania). W TOP 5 znaleźli się także Głos Wielkopolski (91) oraz Dziennik Wschodni (77).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *