Sąd: kary dla TVN, Polsat i Puls za przerywanie reklamami filmów dla dzieci

Mężczyzna z pilotem przed telewizorem
Mężczyzna z pilotem przed telewizorem
Fot. Unsplash

Sąd podtrzymał nałożone przez KRRIT kary na Telewizję Polsat, TVN i Telewizję Puls za przerywanie reklamami długometrażowych filmów dla dzieci.

Sprawa dotyczy kar, jakie w 2017 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Telewizję Polsat („Zakochany wilczek”), nadawcę Pulsu 2 („My Little Pony: Equestria Girls”) oraz TVN („Toy Story”). Za przerywanie audycji dla dzieci reklamami każdego z nadawców nałożono po 10 tys. zł kary.

Nadawcy odwołali się od kar do sądu argumentując, że filmy te nie są audycjami dla dzieci, gdyż ich adresatem są całe rodziny. Jednak teraz Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał decyzje regulatora.

Jednak, po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dozwolone będzie przerywanie filmu, będącego audycją dla dzieci, który trwa dłużej niż pół godziny. Jak uzasadniał podczas konsultacji zmian w ustawie przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, unijna dyrektywa pozwala na przerywanie audycji dla dzieci trwających ponad 30 minut, czyli w praktyce filmów fabularnych dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *