Sąd: prezydent Ciechanowa mógł zablokować dziennikarza na Facebooku

Ikona Facebooka
Ikona Facebooka
Fot. Pexels

Sąd Okręgowy w Płocku oddalił powództwo dziennikarza Norberta Orłowskiego, który został zablokowany na Facebooku prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego. Wyrok jest nieprawomocny.

Norbert Orłowski prowadzi serwis informacyjny 06-400.pl – platformę blogową zajmującą się sprawami Ciechanowa. W 2016 roku Orłowski oraz kilku inni przedstawicieli mediów zostali zablokowani na oficjalnym fanpage’u prezydenta Ciechanowa na Facebooku, bez podania żadnej przyczyny.

Dziennikarz kierował do prezydenta Ciechanowa prośby o odblokowanie dostępu, jednak były one bezskuteczne. Dlatego w 2020 roku Orłowski, wspierany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, pozwał prezydenta, wskazując, że blokada naruszyła jego dobra osobiste: swobodę wypowiedzi, prawo do informacji publicznej, prawo do równego traktowania, a także wolność wykonywania zawodu dziennikarza.

Sąd oddalił jednak powództwo ciechanowskiego dziennikarza. Jak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku, w konkretnych okolicznościach tej sprawy zablokowanie nie stanowiło bezprawnego naruszenia dóbr osobistych, na które powoływał się dziennikarz. Sąd podkreślił, że prezydent prowadzi samodzielnie profil na Facebooku i – mimo charakteru i treści publikowanych wpisów – nie istnieje tam silny związek pomiędzy profilem prezydenta a urzędem, który sprawuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *