Skarga na TVP Info za „propagandowe paski” o Tusku

Donald Tusk
Donald Tusk
Donald Tuska podczas manifestacji w obronie obecności Polski w UE. Fot. https://www.youtube.com/watch?v=vfQM_3-zd_o

Członkowie rady programowej TVP złożyli do KRRiT skargę na TVP Info za relacje z manifestacji w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej.

Iwona Śledzińska-Katarasińska, Janusz Daszczyński i Krzysztof Luft wnieśli skargę w sprawie pasków informacyjnych, które TVP Info publikowało 10 października w czasie manifestacji opozycji na Placu Zamkowym. „W szczególności zwracamy uwagę na skrajnie nieobiektywny i stronniczy sposób relacjonowania tego wydarzenia na tzw. paskach wyemitowanych w trakcie audycji TVP Info” – czytamy w piśmie skierowanym do KRRiT.

Członkowie rady programowej TVP zwrócili zwłaszcza uwagę na nagromadzenie tego typu pasków w audycji »Minęła Dwudziesta« nadanej w TVP Info o godzinie 20.00, gdzie – jak wyliczają – opublikowano takie hasła jak: „Protest przeciwko polskiej konstytucji”, „Tusk atakuje polską suwerenność”, „Polska konstytucja kontra niemiecka hegemonia”, „Tusk stawia na ulice i zagranicę” i „To jest protest zinstytucjonalizowanej Targowicy”.

Jak uzasadniają członkowie rady programowej TVP, „paski te nie miały nawet w najmniejszym stopniu charakteru bezstronnej informacji – były to propagandowe hasła, które powracały w trakcie audycji po kilka razy”. Co więcej, „nie były przypisane żadnym uczestnikom debaty publicznej. Widz mógł je zatem odbierać jako bezstronne informacje formułowane przez redakcję”.

Skarżący zwracają uwagę, że programy w TVP Info naruszyły m.in. przepisy art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczące bezstronności i rzetelności przekazu mediów publicznych. Dlatego domagają się od KRRiT ukarania nadawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *