Skrzyżowanie Kultur – muzyczna uczta z różnych stron świata

14 edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zakończyła się jednym z najważniejszych i najlepszych występów. Molato Astatke – etiopski wirtuoz wibrafonu i twórca nowego gatunku muzycznego, zwanego ethio-jazzem – dał kapitalny koncert wraz z grupą zdolnych, młodych muzyków. W Polsce znamy go m.in. jako wspołtwórcę muzyki do filmu Jima Jarmusha „Broken Flowers”. Łączy jazz z muzyką etiopską, afrykańską rytmiką i nowoczesnymi brzmieniami. W namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki, gdzie co roku odbywa się festiwal Skrzyżowanie Kultur, jego zespół brzmiał niezwykle przestrzennie, elegancko i lekko niczym Pat Metheny Group, choć w składzie nie było gitary. Zastąpiły ją świetne blaszaki wygrywające melodyjne rffy. Nie zabrakło porywających solówek 75-letniego Mistrza i młodych instrumentalistów, którymi sprawnie pokierował. Dla entuzjastycznie reagującej publiczności była to uczta dla uszu i prawdziwy oddech od codziennego kieratu życia.

Skrzyżowanie Kultur

Tegoroczny festiwal był bardzo udany. Każdego dnia działo się coś ciekawego. Najwięcej zamieszania narobiła senegalska Orchestra Baobab z Dakaru – barwny kolekty muzyczny czerpiący z tradycji senegalskiej, jak i afro-kubańskiej. Cała sala tańczyła razem z nimi.

Skrzyżowanie Kultur

Z kolei King AYIsoba z Ghany, śpiewający i grający na lutni kologo, rzeczywiście wyglądał na scenie jak król afrykańskiego plemienia, a jego koledzy tańczyli i walili w bębny z taką siłą i mocą, jakby miał to być występ ich życia.

Skrzyżowanie Kultur

Wyróżnił się także tunezyjsko-francuski Ifriqiyya Electrique, prezentując wyjątkowo emocjonalne, transowe show, w którym łączyły się rytualne śpiewy Banga – muzyki tunezyjskiej pustyni – z elektroniką, techno, a nawet… metalem. Koncert dla wytrwałych i otwartych na muzyczne eksperymenty, ale warto było zdobyć się na ten wysiłek – niesamowita dawka emocji i nowa muzyczna jakość.

Skrzyżowanie Kultur

Zainteresowanych Festiwalem Skrzyżowanie Kultur już dzisiaj zachęcamy do zainteresowania się tą imprezą za rok. Na stronie internetowej: www.festival.warszawa.pl dowiecie się więcej o tych i innych wykonawcach, którzy zdobyli serca publiczności. Była to muzyczna uczta dla wszystkich, którzy są otwarci na muzykę z różnych kontynentów, na poznawanie poprzez tę muzykę świata oraz na tolerancję i życzliwość dla ludzi z całego świata.

Do zobaczenia w namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki we wrześniu 2019 roku!

Cezary Kubaszewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *