Śladami Nikifora w Krynicy

Koncert pieśni łemkowskich „Dla Nikifora” w wykonaniu dwojga wybitnych łemkowskich artystów, Julii Doszny i Piotra Trochanowskiego – to kulminacyjny punkt wydarzeń w obchodach 50. rocznicy śmierci wybitnego malarza Nikifora Krynickiego. Zapraszamy we wtorek 9 października do Krynicy-Zdroju, (sala balowa w Starym Domu Zdrojowym) o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Na uroczystości z koncertem pieśni łemkowskich wystąpi także dziecięcy chór „Rosa” z Uścia Gorlickiego /Ruskiego/.Wiersze dedykowane artyście będą recytować znani poeci oraz młodzież, w języku polskim i łemkowskim. Uroczystość w Starym Domu Zdrojowym poprzedzi złożenie kwiatów na grobie artysty na cmentarzu przy ul. Św. Włodzimierza w Krynicy-Zdroju.

Wydarzenie odbędzie się w przeddzień dokładnej dziennej daty 50. rocznicy śmierci artysty / 10 października 1968r./.

  • 9 października 2018
  • godz. 17.00
  • STARY DOM ZDROJOWY – SALA BALOWA
  • Krynica-Zdrój, al. Nowotarskiego 2
  • Wstęp wolny

Uroczystość jest najważniejszym wydarzeniem w cyklu działań kulturalnych organizowanych dla uczczenia rocznicy śmierci słynnego łemkowskiego malarza, związanego nierozłącznie przez całe życie z Krynicą,. Obchody zainaugurowane zostały 23 czerwca w Muzeum Nikifora wernisażem dużej wystawy jego twórczości pt. „NIKIFOR MALARZ – NIKIFOR ARTYSTA”.

W międzyczasie zorganizowane zostały różne inne formy okolicznościowych interaktywnych działań artystycznych i edukacyjnych, takich jak. m.in. koncert pieśni łemkowskich „W hołdzie Nikiforowi”, projekcja filmu fabularnego „Mój Nikifor” reż,. K. Krauze i J. Kos-Krauze, połączona ze spotkaniem z twórcami filmu, projekcje filmów dokumentalnych o Nikiforze, plenerowe widowisko teatralne „NIKI4LIVE”, także działania edukacyjne, takie jak gra miejska „W poszukiwaniu Nikifora” i wycieczki „Szlakiem Nikifora po Krynicy”. Celem działań muzeum jest uhonorowanie i przypomnienie postaci wybitnego artysty w regionie w którym żył – na Łemkowszczyźnie i w Krynicy, wskazanie na rangę jego twórczości na scenie sztuki polskiej i europejskiej XX w.

Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Gmina Krynica Zdrój.

Obchody 50. rocznicy śmierci wybitnego malarza Nikifora Krynickiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *