SMS i problem. Chcesz stracić pieniądze? Kliknij!

„Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne”. Takie wiadomości SMS wraz z linkiem to nowy sposób na oszustwo i kradzież pieniędzy. Wczoraj i ja dostałem taką wiadomość. Nie kliknąłem. Od utraty pieniędzy na koncie bankowym dzielił mnie tylko jeden krok.

’Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne’. Dostałeś taki SMS? Bądź ostrożny, bo oszuści polują na twoje pieniądze. Wiadomości są wysyłane z różnych numerów, a w treści znajduje się link. Po kliknięciu w niego następuje przekierowanie na stronę, która wygląda jak domena firmy kurierskiej. Kliknięcie w link powoduje zainstalowanie złośliwej aplikacji

Jeden SMS i pieniędzy nie ma

Kiedy klikniemy  w link na telefonie zostaje zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Celem jest kradzież pieniędzy z konta bankowego należącego do właściciela smartfona.

UWAGA! Oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y podszywające się pod firmę DHL i informujące o zatrzymaniu przesyłki. W rzeczywistości ofiara trafia na stronę ze szkodliwym oprogramowaniem #Flubot. Zachowajcie ostrożność i zgłaszajcie podejrzane wiadomości na http://incydent.cert.pl – pisze na swoim koncie na Twitterze zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team)

Skontaktuj  się ze swoim bankiem, aby nie dać się okraść! Nie należy klikać w link znajdujący się w wiadomości SMS. Jeśli już jednak tak się zdarzyło, należy szybko skontaktować się ze swoim bankiem, aby uratować się przed kradzieżą pieniędzy znajdujących się na koncie.

Według informacji portalu niebezpiecznik.pl należy skontaktować się z bankiem z innego telefonu komórkowego.

To nie pierwsze oszustwo „na paczkę”

Pod koniec marca Krajowa Administracja Skarbowa zwracała uwagę na oszustów. Informowali oni ofiary, że czeka na nie zagraniczna paczka zatrzymana do kontroli celnej. Następnie prosili o wpłatę kilku tysięcy złotych na cele celno-podatkowe i ubezpieczenia. To miało zapewnić pomyślną kontrolę – przypomina sytuację tvn24.pl.

Dostałem takiego smsa od razu i wiedziałem ze to oszustwo. Dlatego że żadnej paczki z zagranicy nie zamawiałem. Są jednak ludzie, co klikną w ten link a potem będą zdziwieni jak im oszuści wyczyszczą konto.

Ponadto w tym wszystkim chodzi o efekt odruchu. Duża część społeczeństwa zamawia coś w internecie. Rynek e-commerce rośnie dynamicznie. Jeśli ktoś coś zamówił i czeka na paczkę, widząc wiadomość może kliknąć odruchowo.

Wysyłając taki link do przykładowo 1000 osób zawsze jest duże prawdopodobieństwo, że 10% z nich czeka na paczkę. Spośród nich 10% kliknie odruchowo w link. W sumie daje to 10 „ofiar“ na 1000! Właśnie o to chodzi w tym mechanizmie, aby kliknął ktokolwiek, nawet jedna osoba. Statystyka, po prostu.

źródło: detektywonline.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *