Spotkanie z Victorem Hugo w katedrze Notre Dame

Notre Dame

Notre Dame

Turyści znowu mogą zwiedzać kryptę pod katedrą Notre Dame. Otwarto ją ponowni dla publiczności półtora roku po niszczycielskim pożarze.

Chociaż pożar w kwietniu 2019 roku nie dotarł bezpośrednio do krypty, została ona poważnie uszkodzona przez pokrywający ją pył ołowiany. W ciągu ostatniego roku zespoły sprzątające zamiatały toksyczne odpady. Ołów był wszędzie, dosłownie w każdej szczelinie. Dodatkowo rozprzestrzeniała się pleśń.  Przenosiły ją systemy wentylacyjne w pomieszczeniach.

Obecnie pierwsi turyści mogą zobaczyć nową wystawę w krypcie katedry. Koncentruje się wokół  życia i dzieła Victora Hugo, autora powieści Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu. W Polsce znana jest również pod tytułem Dzwonnik z Notre-Dame.

Ponadto wystawa prezentuje sylwetkę i dokonania architekta Eugène Viollet-le-Duc, który  zaprojektował on gotycką iglicę katedry. Zwiedzający zobaczą rysunki, filmy i inne materiały. Wyjątkowe fotografie budowy iglicy z połowy XIX wieku zostaną pokazane po raz pierwszy.

Sama katedra pozostaje zamknięta. Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że katedra Notre Dame zostanie w pełni odnowiona do 2024 roku.  Wówczas w Paryżu odbędą się igrzyska olimpijskie.

foto: Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *