Pożegnanie Stanisława Dziedzica, twórcy i dyrektora Biblioteki Kraków

Zmarł Stanisław Dziedzic, twórca Biblioteki Kraków, wcześniej wieloletni dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miał 68 lat.

Stanisław Dziedzic urodził się w 1953 r. w Dąbrowie. Ukończył filologię polską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studia z zakresu zarządzania zasobami pracy w Akademii Ekonomicznej. Zawód dziennikarza łączył z pracą pedagogiczną. W latach 1998-2000 był wicedyrektorem Biura Jubileuszowego 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2004 do 2016 – dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Od stycznia 2017 r. kierował Biblioteką Kraków, której był twórcą. Był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W latach 2000-2004 pełnił funkcję wiceprezesa Radia Kraków SA, był także członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej SA (1999-2003).

Autor ponad tysiąc publikacji, w tym kilkuset o charakterze naukowym i popularnonaukowym, publikowanych na łamach gazet i periodyków, takich jak: „Ruch Literacki”, „Dziennik Polski”, „Zeszyty Naukowe UJ”, „Renowacje i Zabytki” czy „Alma Mater”. Był także autorem lub współautorem 24 książek, do których należały: „Monografia Teatru 38”, „Krakowskie dziedzictwo kulturowe”, „Małopolska Zachodnia”, „Ojczyzna myśli mojej. Studia i szkice literackie”, „Skałka. Kościół i klasztor Paulinów w Krakowie”, „Serce Polski”, „Złote więzienie Stanisława Augusta”, „Kraków to jest wielka rzecz”, „Portrety niepospolitych”.

Kraków żegna Stanisława Dziedzica

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ze smutkiem przyjął wiadomość o śmieci Stanisława Dziedzica. “Trudno opisać, jak wiele Kraków zawdzięcza Stanisławowi Dziedzicowi. To prawie dwie dekady ważnych przedsięwzięć krakowskiej kultury, narodziny i rozwój najważniejszych krakowskich instytucji, utworzenie nowych oddziałów Muzeum Krakowa, MOCAK-u, nowych obiektów teatralnych, ośrodków i centrów kultury. To także ważne krakowskie festiwale czy, ostatnio, połączenie Biblioteki Kraków, której w ostatnich latach Stanisław Dziedzic był dyrektorem i której nadał ważną rolę w naszym mieście” – napisał Majchrowski.

Z wielkim smutkiem przyjąłem dziś informację o śmierci Stanisława Dziedzica, mojego wieloletniego współpracownika, w…

Opublikowany przez Jacek Majchrowski Czwartek, 8 kwietnia 2021

Stanisława Dziedzica pożegnał też Zamek Królewski w Krakowie.

Dzielimy się smutną wiadomością.

Zmarł Stanisław Dziedzic – wieloletni dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa…

Opublikowany przez Zamek Królewski na Wawelu Czwartek, 8 kwietnia 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *