Strony internetowe nie są już źródłem wiadomości. Teraz rządzi TikTok

Mężczyzna trzymający smartfon z logiem TikToka
Mężczyzna trzymający smartfon z logiem TikToka
Fot. Unsplash

Liczba osób na całym świecie, które w pierwszej kolejności uzyskują dostęp do wiadomości za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji od 2018 roku spadła o 10 pkt proc. – tak wynika z corocznego Digital News Report sporządzonego przez Reuters Institute for Study.

„Nie ma uzasadnionych podstaw, by oczekiwać, że osoby urodzone w latach 2000 nagle zaczną preferować staroświeckie strony internetowe. Nie mówiąc już o mediach drukowanych” – stwierdził dyrektor Instytutu Reutera Rasmus Nielsen w raporcie, który opiera się na na podstawie ankiety internetowej przeprowadzonej wśród ok. 94 tys. osób dorosłych na 46 rynkach, z największym naciskiem na Stany Zjednoczone.

Młodzi korzystają z serwisów społecznościowych, a najszybciej rozwija się TikTok, z którego korzysta 20 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat w celu uzyskania wiadomości. Stanowi to wzrost o pięć punktów procentowych w porównaniu z zeszłym rokiem.

Ponadto, jak pokazał raportu, mniej niż jedna trzecia respondentów uważa, że wybranie dla nich historii na podstawie ich wcześniejszej konsumpcji treści to dobry sposób na otrzymywanie wiadomości, co stanowi sześciopunktowy spadek w porównaniu z 2016 r., kiedy ankieta zadała to pytanie po raz ostatni. Odbiorcy wolą, by zestaw podsuwanych im wiadomości był dobierany przez algorytmy, a nie przez redaktorów lub dziennikarzy.

Zaufanie do wiadomości spadło w ciągu ostatniego roku o 2 punkty procentowe, cofając zyski osiągnięte w wielu krajach u szczytu pandemii koronawirusa. Średnio 40 proc. odbiorców mówi, że ufa większości wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *