Stulecie Republiki Turcji

Obchody 100-lecia Republiki Turcji

Obchody 100-lecia Republiki Turcji

Republika Turcji została oficjalnie ogłoszona 29 października 1923 roku przez założyciela i pierwszego prezydenta Turcji, Mustafę Kemala Atatürka. To było wydarzenie o ogromnym znaczeniu w historii Turcji, ponieważ oznaczało przejście od upadku Imperium Osmańskiego do nowoczesnego państwa republikańskiego.

W czasie swoich rządów Atatürk przeprowadził wiele reform, które miały na celu modernizację Turcji, w tym reformy polityczne, społeczne, kulturalne i edukacyjne. Jedną z kluczowych reform było wprowadzenie w 1928 roku nowego alfabetu łacińskiego, zastępującego tradycyjne osmańskie pismo arabskie. W tym samym roku, wprowadzono także zasadę laicyzmu, oddzielając religię od spraw państwowych.

Obchody 100-lecia Republiki Turcji w 2023 roku były okazją do upamiętnienia tych ważnych wydarzeń i dokonań oraz do podkreślenia znaczenia Republiki Turcji, jako nowoczesnego państwa. Równocześnie były to również okazje do refleksji nad przyszłością i kontynuacją procesu modernizacji i rozwoju kraju.

W obchodach zorganizowanych przez Ambasadę Republiki Turcji w Warszawie wśród wielu gości uczestniczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Pan Wojciech Gerwel.

Uroczystości przewodniczył nowomianowany Ambasador Turcji JE Rauf Alp Denktas.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *