Świat, gdzie zegar nie ma wskazówek

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy pt.: „Moja baśń”– Adam Kołakowski, który odbędzie się w Galerii Stary Ratusz WBP (ul. Stare Miasto 33) 25 lipca /czwartek/ 2019 r., godz. 17.00

Malarstwo Adama Kołakowskiego, który już po raz drugi zaprezentuje w naszej galerii swoje prace, to ilustracja tego, co ukryte w myślach, to potrzeba wydobycia ukrytych pragnień, dążeń do utrzymania wewnętrznej równowagi. W prostocie odnajduje najgłębsze piękno. Przedstawia świat, gdzie zegar nie ma wskazówek, które kazałyby nam ulokować się gdzieś na osi czasu. Tak wiec nikt i nic nas nie goni. Czas się zawiesił. Prowadzi nas księżyc.

***

Adam Kołakowski

Urodził się w 1981 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem oraz rzeźbą. Obecnie mieszka i tworzy w Opinogórze. W czasie studiów rozwijał swoje umiejętności w kierunkach: grafika, ilustracja, plakat, malarstwo i rzeźba.

Był pracownikiem uczelni na stanowisku laboranta w pracowni drzeworytu. Wyróżniony wyjazdem na stypendium naukowe na Uniwersytet w Knoxville do Stanów Zjednoczonych. Swoje prace wielokrotnie prezentował w kraju i za granicą. Szczególnym uznaniem cieszą się w środowisku amerykańskiej i kanadyjskiej Polonii.

Adam Kołakowski za pośrednictwem medium, jakim jest obraz olejny opowiada historie skrywające się w jego wyobraźni. Jego malarstwo to przede wszytkim ilustracja tego, co emocjonalne i niematerialne. Autor jest bacznym obserwatorem rzeczywistości, z której wyłuskuje dowcip, nadaje jej nową narrację i osobisty komentarz. Przekora, sarkazm, spojrzenie na świat z przymróżeniem oka sprawiają, że obrazy spójnie stanowią całość, posiadają wspólny mianownik.

Z dymu wspomnień i tęsknoty wyłania za to, co rdzenne i prawdziwe. To wyrysowana esencja ciepłych skojarzeń, które każdy z nas pozostawił opuszczając rodzinne miejsce, kraj, czy też po prostu zostały one zamazane przez pęd współczesności. To także zespolone elementy snów i marzeń, migoczące obrazy naszej wyobraźni wyrywającej sie ze zgiełku cywilizacji, dążące do uzyskania spokoju i harmonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *