Święto Dobrych Książek w Warszawie

XXI Targi Wydawców Katolickich

W dniach 16-19 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim odbędą się XXI Targi Wydawców Katolickich. W ciągu czterech targowych dni na przeszło 140 stoiskach swoją wydawniczą ofertę zaprezentuje ponad 160 wystawców z Polski i innych krajów (Watykanu, Włoch, Francji). Gościem honorowym Targów będzie Stolica Święta – Salon Stolicy Apostolskiej, który tworzą miedzy innymi takie instytucje Stolicy Apostolskiej jak: Papieska Rada Kultury, Książnica i Wydawnictwo Watykańskie – Liberia Editrice Vaticana, Muzeum Watykańskie, Biblioteka Watykańska, Tajne Archiwum Watykańskie, Papieska Komisja Archeologii Świętej, Radio Watykańskie, Urząd Filatelistyczny i Numizmatyczny, Papieska Akademia Nauk, Papieska Akademia Teologiczna, Papieska Akademia Języka Łacińskiego.

„Kopuła”, którą tworzą książki – taki widok zaprezentuje się mieszkańcom Warszawy. To jednocześnie największe katolickie wydarzenie księgarskie na rynku polskim.  Za pośrednictwem tej nowoczesnej formy prezentacji własnego wielowiekowego dorobku edytorskiego Stolica Apostolska zaprzecza światowej tendencji kryzysu kultury i rynku wydawniczego. Na powierzchni 400 mkw., na planie odpowiadającym projektowi Bazyliki Watykańskiej Donato Bramantego, którego pięćsetna rocznica śmierci przypada w tym roku, stoisko w 70 proc. zajmą książki Libreria Editrice Vaticana, a ogółem podczas XXI Targów Wydawców Katolickich oficyna zaprezentuje blisko 3/4 spośród 3600 tytułów tworzących jej katalog.

Dorobek wydawniczy wzbogaci wizyta, po raz pierwszy w Polsce, cennych zabytków kultury i literatury, na co dzień pozostających w zasobach licznych instytucji watykańskich, jak „Piekło” Dantego wykonane przez Botticellego, rękopisy „Sonetów do Laury” Petrarki, ofiarowane przez Tajne Archiwum, a ponadto listy Karola Alberta, Cavoura, Wiktora Emanuela i ks. Bosko do Piusa IX, jak również rzeźby z Muzeów Watykańskich i z Komisji Archeologicznej.

Bieżąca edycja Targów odbywa sie pod hasłem przewodnim „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”, jednak liczne targowe wydarzenia koncentrować będą się także wokół kilku innych tematów, jak Rok Jana Pawła II, Rok Księdza Jana Twardowskiego, Rok Życia Konsekrowanego, Jubileusz 25-lecia działalności Caritas Polska, Jubileusz 1050 rocznicy chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w roku 2016, Jubileusz 200-lecia urodzin Księdza Bosko.

W czwartek, 16 kwietnia o godz. 10.00 nastąpi otwarcie w Arkadach Kubickiego sali ekspozycji dla zwiedzających. Na uroczystość otwarcia Targów zapraszamy na godz. 12.00 do Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Wydarzenie to uświetnią swoją obecnością m.in.: J. Em. Ksiądz Kardynał Gianfranco Ravasi – Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury; J. Em. Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski, J. E. Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce, J. E. Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser – Ordynariusz Warszawsko-Praski oraz J. E. Ksiądz Biskup Artur Miziński – Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, ks. Józef Janiec – delegat Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Zastępcy Przewodniczącego Episkopatu Polski. Swoją obecność zapowiedziała Pani Prezydent m. st. Warszawy – Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podczas uroczystości Kardynał Gianfranco Ravasi wygłosi referat „O niebezpieczeństwie i zaletach w komunikacji. Krytyka i samokrytyka kościelna”. Natomiast w piątek 17 kwietnia Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury spotka się z czytelnikami na stoisku Wydawnictwa Jedność, gdzie w godz. 10-11 podpisywać będzie swoje książki.

Jednym z głównych punktów uroczystości będzie niewątpliwie ogłoszenie laureatów Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2015. W tegorocznej edycji do jedenaście konkursowych kategorii („literacka”, „nauki kościelne”, „edytorstwo”, „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „książka autora zagranicznego”, „tłumacz”, „seria wydawnicza (dzieła zebrane)”, „publicystyka religijna”, „multimedia” i „muzyka chrześcijańska”) nadesłano ponad 260 tytułów. Jednak o ile w 2014 roku o wyróżnienia SWK ubiegały się publikacje ponad 60 wydawnictw, w 2015 roku swoje tytuły zgłosiło aż 72 oficyny, co czyni Nagrodę FENIKS jeszcze bardziej reprezentatywną dla całego rynku wydawnictw religijnych niż dotychczas.

Jednocześnie ze zwycięzcami poszczególnych kategorii ogłoszeni zostaną także zdobywcy Nagrody FENIKS Główny oraz FENIKSÓW Specjalnych.

W trakcie gali uhonorowani zostaną również laureaci nagrody Mały FENIKS 2015, która przyznawana jest osobom i instytucjom, które mogą poszczycić się największymi dokonaniami na polu promocji książek i wartości chrześcijańskich, katolickich, religijnych w mediach i na innych płaszczyznach. Decyzją zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich nagrodę Mały FENIKS SPECJALNY 2015 otrzymują: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Salezjański Okręg Europa Środkowo-Północna. Nagrodą Mały FENIKS 2015 uhonorowano: Rafała Porzezińskiego, Jana Pniewskiego i Radio FIAT. (uzasadnienie w załączeniu).

Uroczysta gala wręczenia Nagród FENIKS 2015 odbędzie się w sobotę 18 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53. Towarzyszyć jej będzie Koncert Chóru Papieskiego Kaplicy Sykstyńskiej „Cappella Musicale Pontificia »Sistina«”. Cappella „Sistina” jest chórem papieskich uroczystości liturgicznych. Chór składa się z 20 stałych kantorów dorosłych, z dołączaniem w zależności od sytuacji innych kantorów dodatkowych, oraz z około 35 chłopców kantorów (Pueri Cantores), którzy stanowią sekcję białych głosów chóru.

DZIEŃ MŁODZIEŻY
Piątek 17 kwietnia to na Targach Wydawców Katolickich „Dzień Młodzieży: Papież i młodzież – razem”. Tego dnia w programie towarzyszącym nie zabraknie punktów dedykowanych szczególnie kontaktom Ojca Świętego Jana Pawła II z młodzieżą.

Organizatorzy zapraszają także na wybrane punkty programu towarzyszącego skierowane do młodych odbiorców. Wśród nich znalazły się m.in. spotkanie z Mariolą i Piotrem Wołochowiczami, autorami książki pt. „Skąd się biorą dzieci – o płodności dla młodzieży”(stoisko Wydawnictwa POMOC Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa).

Młodzież szczególnie gorąco zapraszamy na piątkowe popołudnie do namiotu „Muza Cafe”, zlokalizowanego przed Arkadami Kubickiego, gdzie od godz. 16.00 rozpocznie się cykl praktycznych warsztatów pod hasłem Ewangelizacja 2.0 w „Muza Cafe” czyli katolicy zarzucają sieci, w trakcie których omówione zostaną możliwości i dokonania w zakresie wykorzystania mediów społecznościowych w działalności ewangelizacyjnej, a następnie odbędzie się panel dyskusyjny „Scena muzyki chrześcijańskiej w Polsce – debiuty i nie tylko” poświęcony problemom i potencjałowi rozwojowemu muzyki chrześcijańskiej w Polsce.

PROGRAM FILMOWY
W dniach 16-19 kwietnia przez cały dzień targowej imprezy w Sali Kinowej Zamku Królewskiego wyświetlane będą dokumentalne produkcje filmowe o tematyce religijnej. Na repertuar ten złożą się m.in. filmy poświęcone życiu i dokonaniom papieża Jana Pawła II, Jana XXIII, ks. Jana Twardowskiego. Od piątku do niedzieli w sali Kinowej Zamku Królewskiego zaprezentowane zostaną dokumenty takie jak: „Nasz profesor papieżem” Grzegorza Linkowskiego, „Moje życie dla Niego” Ewy Świecińskiej, „Metr od świętości” Przemysława Hausera i Cezarego Grzesiuka, „Papieskie okno. Franciszkańska 3” Piotra Kota, „Santo Subito. Relikwie i pamięć” oraz „Santo Subito. Nasz święty” Grzegorza Tomczaka, „Życie po cudzie”, „Połączył nas Papież” Krzysztofa Tadeja, „Jan XXIII – dobry człowiek z Watykanu” Leszka Wasiuty i Grzegorza Górskiego.

RODZINNA AKADEMIA CZYTANIA
Kolejny dzień targów – sobota 18 kwietnia, upłynie pod hasłem „Rodzinna Akademia Czytania”, którego kulminacyjnym punktem będzie wydarzenie pod nazwą „Poczytaj mi synu” (godz. 11.00-16.00), w ramach którego dziennikarze – Przemysław Babiarz i Krzysztof Ziemiec oraz aktor Dariusz Kowalski, a wraz z nimi ojcowie i synowie ze szkoły „Żagle” Stowarzyszenia Sternik będą czytać fragmenty tekstów o więzi ojców i synów.

„Lew, czarownica i stara szafa” – pierwsza część „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa stanie się natomiast kanwą konkursu czytelniczego ojców i synów. Podczas tegorocznej imprezy „Czytanie to męska rzecz” ojcowie i synowie ze szkoły „Żagle” będą konkurować w czytaniu fragmentów powieści brytyjskiego autora.

DEBATY I SPOTKANIA AUTORSKIE
W tegorocznym programie towarzyszącym nie zabraknie ciekawie zapowiadających się dyskusji na ważkie tematy związane z funkcjonowaniem Kościoła i środowiska katolickiego w Polsce.

Niezwykle interesująco zapowiada się cykl warsztatów „Ewangelizacja 2.0 w Muza Cafe czyli katolicy zarzucają sieci”. W ich trakcie znani ludzie kultury, mediów i internetu dyskutować będą m.in. o wykorzystaniu przez środowiska katolickie możliwości komunikacyjnych, jakie stwarzają internet i media społecznościowe.

Podczas Targów kilkukrotnie emitowana będzie prezentacja multimedialna o historii obecności Kościoła w Polskim Radiu z okazji 90-lecia Polskiego Radia, którą przygotowała Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia S.A. Za pośrednictwem tego wydarzenia usłyszymy najciekawsze głosy ludzi Kościoła w historii oraz fragmenty audycji nadawanych w Polskim Radiu. Bedzie to również okazja do zapoznania się z bieżącą działalności Redakcji Programów Katolickich.

Żelaznym punktem każdej imprezy targowej, szczególnie cenionym przez czytelników, są spotkania autorskie. W tym roku do Arkad Kubickiego zawitają m.in.: Ksiądz Kardynał Ravasi, ks. prof. Marek Starowieyski, prof. Andrzej Nowak, Małgorzata Chmielewska, Mariola i Piotr Wołochowiczowie, o. Wojciech Prus, Joanna Krzyżanek, Adam Bujak, Ewa Czaczkowska.

KĄCIK ZABAW DLA DZIECI
Targi Książki powinny być zawsze czasem radosnym, pełnym ciepła i głębokich przeżyć nawet dla naszych milusińskich. Wychodząc temu naprzeciw organizujemy pod fachową opieką i kadrą kącik zabaw, ale i zapoznania się z książką dla dzieci. Hasło: „Cała Polska czyta dzieciom” realizowane na różne sposoby będzie wytyczne dla organizatorów kącika zabaw dla dzieci, aby dorośli (rodzice) mogli spokojnie i swobodnie „buszować” po stoiskach z książkami.

WSPÓLNA MODLITWA W INTENCJI WYDAWCÓW I RYNKU WYDAWNICZEGO W POLSCE
W niedzielę 19 kwietnia o godz. 12.30 odbędzie się uroczysta Msza św. w Katedrze Świętego Floriana i Świętego Michała Archanioła w Warszawie (Praga) w intencji Wydawców, Autorów i Mediów w Polsce. Celebrans: J.Em. Ksiądz Kardynał Lorenzo Baldisseri – Sekretarz Generalny Synodu Biskupów. Oprawa liturgiczna – muzyczna: Chór Papieski Kaplicy Sykstyńskiej „Cappella Musicale Pontificia «Sistina»” – ze Stolicy Apostolskiej.

WYSTAWA: JAN PAWEŁ II W DOMU OJCA I W CHWALE
Wystawa autorstwa ks. Henryka Zielińskiego.
Przygotowanie: Tygodnik IDZIEMY.
Szczegółowy program XXI Targów Wydawców Katolickich dostępny jest na www.swk.pl.

Zapraszamy także na stronę internetową Targów Wydawców Katolickich działającą pod adresem: www.targikatolickie.pl
oraz na profil Targów na Facebooku: https://www.facebook.com/targikatolickie?fref=ts

Czas trwania Targów

  • 16 kwietnia 2014 r. – 10.00 – 18.30
  • 17 kwietnia 2014 r. – 10.00 – 18.30
  • 18 kwietnia 2014 r. – 10.00 – 18.30
  • 19 kwietnia 2014 r. – 10.00 – 17.00

Wstęp na Targi

  • Dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, emeryci i renciści – 1 zł
  • Dorośli – 3 zł
  • Bilet rodzinny (Rodzice z dziećmi do 18 lat) – 5 zł
  • Karnet na wszystkie dni targowe – 6 zł

Wstęp wolny (bezpłatny) na Targi:

  • Bibliotekarze i księgarze – po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
  • Dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
  • Dzieci do lat 7 wyłącznie (pod opieką dorosłych)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *