27 sierpnia 2016 r. prezydent Andrzej Duda wziął udział w Święcie Lotnictwa, obchodzonym w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. W bazie stacjonują 32 samoloty F-16, spośród 48 maszyn tego typu, będących na uzbrojeniu Polskich Sił Powietrznych.
Uroczystości rozpoczęła msza święta, odprawiona w hangarze lotniczym, pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego, gen. bryg. Wojciecha Guzdka. Następnie prezydent Andrzej Duda dokonał odsłonięcia tablicy upamiętniającej 10 lat służby samolotów F-16 w Polskich Siłach Powietrznych. Pierwsze cztery samoloty F-16C wylądowały na lotnisku w Krzesinach 8 i 9 listopada 2006 r.
W dniu Święta Lotnictwa, na terenie jednostki wojskowej został odsłonięty pomnik generała Andrzeja Błasika, który w latach 2002-2004 był jej dowódcą. Gen. Andrzej Błasik zginął w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 r.
O godzinie 12:10 na placu przed hangarem rozpoczął się uroczysty apel z okazji Święta Lotnictwa. Z trybuny honorowej przemawiali kolejno:
- gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
- gen. bryg. Tomasz Drewniak, inspektor Sił Powietrznych,
- Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej,
- Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
- Andrzej Duda, prezydent RP.
Antoni Macierewicz mówił o oczekiwanym w najbliższych miesiącach przybyciu do Polski oddziałów wojsk sojuszniczych ze Stanów Zjednoczonych i innych państw NATO: – W najbliższych tygodniach i miesiącach na polskiej ziemi znajdą się wojska Stanów Zjednoczonych i wojska NATO. By na trwałe już, tak długo, jak będzie to potrzebne, wraz z polską armią i polskimi lotnikami bronić granicy Rzeczypospolitej, bronić wschodniej flanki NATO.
Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: – Udało nam się doprowadzić do zwiększenia obecności wojsk sojuszniczych w naszym kraju i zagwarantować, że na straży nienaruszalności naszych granic stać będziemy ramię w ramię z sojusznikami.
Beata Kempa mówiła o próbach obarczenia polskich lotników odpowiedzialnością za katastrofę, jaka miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. W tym kontekście szefowa Kancelarii Premiera złożyła podziękowanie Ewie Błasik za konsekwentną obronę dobrego imienia gen. Andrzeja Błasika, a tym samym dobrego imienia Polskich Sił Powietrznych: – To Pani w dniu, kiedy szkalowano godność polskich oficerów Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, generała, pilotów, to Pani stanęła przeciwko tej propagandzie. To Pani, mimo olbrzymiego ataku, potrafiła odeprzeć sama ten atak i zrobiła to Pani skutecznie. Pani Generałowo! Dzisiaj jesteśmy z Pani bardzo dumni.
Prezydent Andrzej Duda także odniósł się do katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku: – To był dzień naszej wielkiej straty. Straciliśmy wielkiego Prezydenta, straciliśmy wielkich dowódców, ludzi, dla których celem życia Polska była sama w sobie. Ale podnieśliśmy się i idziemy nadal przed siebie. Podniosły się także Polskie Siły Powietrzne, po tym, jak szkalowano polskich pilotów. Chciałem wam dzisiaj, polskim pilotom i tym wszystkim, którzy z nimi współpracują, żeby mogli dobrze wykonywać swoją misję, z całego serca podziękować. Podziękować, bo zachowaliście się jak na żołnierzy przystało. Po prostu, realizowaliście swoje zadania najlepiej, jak umiecie. Zadając kłam tym wszystkim podłym insynuacjom, które na Polskie Siły Zbrojne, na Polskie Siły Powietrzne, przez kilka lat spadały.
Prezydent wymienił misje zagraniczne, jakie polscy lotnicy realizują obecnie na samolotach F-16: – Dziś jesteście obecni w misji Air Policing nad krajami bałtyckimi. Wkrótce rozpoczniecie misję nad Rumunią i Bułgarią. I dziś jesteście uczestnikami koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, gdzie misję rozpoznawczą i patrolową pełnią 4 nasze F-16. Dziękuję Wam za to!
O godzinie 13:20 rozpoczęła się defilada żołnierzy służących w 31. Bazie Lotniczej oraz pocztów sztandarowych, reprezentujących jednostki Sił Powietrznych z całej Polski. Uroczystościom towarzyszyły pokazy lotnicze.
Prezydent Andrzej Duda opuścił Bazę Lotniczą w Krzesinach na pokładzie śmigłowca o godzinie 14:45.
tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski