Święto Narodowe Islandii: Tu mieszkają elfy!

Islandia

Islandia

Islandia odzyskała swą niepodległość 1 grudnia 1918 roku, jednak nadal pozostawała w unii personalnej z Danią. Obchodzone tej okazji Święto Narodowe w 1944 roku Islandczycy przenieśli na dzień 17 czerwca. Zmiana daty nastąpiła, ponieważ w dniu 17 czerwca 1944 roku, oficjalnie i formalnie podczas spotkania nad jeziorem Þingvellir ogłoszono powstanie Republiki Islandii.

Kraina Elfów

Ankiety sugerują, że ponad połowa Islandczyków wierzy w elfy. Huldufólk – ukryci ludzie, to termin na określenie elfów/istot nadprzyrodzonych w folklorze islandzkim. Ukryci ludzie zazwyczaj zamieszkują kurhany, omszałe wzgórza oraz skały. Podania mówią, iż ukryci ludzie wyglądają podobnie do śmiertelników. Ukazują się im w zwykłych ubraniach, jednak zdradliwa jest ich wyjątkowa uroda.

Elfy zazwyczaj są nastawione pokojowo, ale jeśli traktujesz je z lekceważeniem, wyraźnie okazują niezadowolenie. Często podejrzewa się je o spowodowanie awarii spychaczy czy wypadki na budowach. Dzieje się tak gdy huk wysadzanych dynamitem skał zakłóca ich spokój…

Surowy krajobraz Islandii nie jest bukoliczną sielanką. Sama ziemia gotuje się i pluje lawą. Skaliste, czarne masywy górują nad krajobrazem, a niebo często zasnuwają stalowo szare chmury. To surowe i brutalne piękno sprawia, że ​​trudno żyć w tym krajobrazie i nie wierzyć w siłę większą od człowieka. Dlatego przywiązanie do folkloru jest tu tak silne. Stanowi on także wsparcie dla branży turystycznej.

Na głównej drodze z lotniska do miasta znaki „Tu mieszkają elfy” próbują zwabić ciekawskich turystów do wydania kilku funtów na wycieczkę po wiosce elfów, na płytę z muzyką mistyczną lub inny gadżet.

Szkoła Elfów

W stolicy Islandii Reykiaviku jest nawet… szkoła elfów. Elfschool jest otwarta przez cały rok. Od ponad 30 lat uczniowie uczą się tam wszystkiego, co wiadomo na temat elfów i ukrytych ludzi, a także gnomów, krasnoludów, wróżek, trolli, duchów górskich. Poznają także rodzaje innych duchów natury i mitycznych istot na Islandii i w innych krajach.

Uczniowie w Elfschool dowiadują się także o setkach Islandczyków, którzy mieli osobisty kontakt z samymi elfami. Szkoła opiera się na dwóch głównych wykładach, prowadzonych przez dyrektora szkoły, Magnusa Skarphedinssona (1955). Studiował on historię na Islandzkim Uniwersytecie w latach 1985–1998, a także Folklor i Antropologię kilka lat później na tym samym uniwersytecie. Badał wiele zagadnień dotyczących elfów, ukrytych ludzi i innych duchów natury od ponad czterdziestu lat w wielu krajach na świecie.

Poznał osobiście ponad 900 Islandczyków, którzy widzieli i rozmawiali z elfami i ukrytymi ludźmi na Islandii lub mieli z nimi długą przyjaźń. Spotkał się także z ponad 500 obcokrajowcami w tych 40 krajach, w których przeprowadził badania. Dlatego pan Skarphedinsson jest także jednym z liderów Paranormal Foundation of Iceland. Wszystkie wykłady w Elfschool odbywają się w języku angielskim.

Islandia urzeka nie tylko ciekawymi zwyczajami i życzliwością mieszkańców ale także cudami natury. Ziemia wikingów, uwieczniona w tysiącach sag, pozwala doświadczyć wszystkich żywiołów: ziemi, powietrza, wody i ognia.

Katarzyna Kaczmarska
foto: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *