Święto Tronu – narodowe święto Maroka

Pani Khouloud Boughlala, Chargé d’affaires Ambasady Królestwa Maroka w Polsce, przemawia podczas uroczystości z okazji Święta Tronu

Święto Tronu to najważniejsze święto państwowe w Maroku. Celebrowane jest 30 lipca. Jest to coroczna uroczystość upamiętniająca intronizację króla Maroka.

Święto Tronu, zwane także Aid l-arsz, celebruje dojście do władzy obecnego króla Muhammada VI w 1999 roku. Król Mohammed VI objął tron po śmierci swojego ojca, króla Hasana II.

Data święta zmienia się w zależności od króla i daty jego intronizacji. Święto Tronu wprowadzono w 1934 roku, kiedy naród marokański wywalczył sobie niepodległość.

Święto to obchodzi się w całym kraju bardzo hucznie przez dwa, a nawet trzy dni. W tym czasie wszędzie można podziwiać pokazy sztucznych ogni, parady uliczne oraz koncerty. Święto cementuje także więź między Marokańczykami a ich królem i jego rodziną.

Święto obchodzone jest także we wszystkich ambasadach marokańskich na świecie.

Pani Khouloud Boughlala, Chargé d’affaires Ambasady Królestwa Maroka w Polsce oraz Marek Traczyk, prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *