Szef KRRiT chce ukarać Radio Zet – z tego samego paragrafu, co Tok FM i TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Fot. https://www.gov.pl/web/krrit/dla-mediow

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski chce ukarać Eurozet za informację reportera Radia Zet Mariusza Gierszewskiego o tym, że prezydent Wołodymyr Zełenski przejechał przez Polskę bez porozumienia z polską policją i służbami.

Mariusz Gierszewski podał 22 grudnia, że amerykańska służba Secret Service, przewożąc przez Polskę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed jego wylotem do USA, nie zwróciła się o pomoc do polskich służb i policji. Zdaniem informatora reportera, sytuacja ta miała być wynikiem spadku zaufania u sojuszników do polskich służb i policji po aferze z wystrzałem granatnika w gabinecie komendanta Głównego Policji.

Na informację zareagował na Twitterze Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP: „Kolejne farmazony, obliczone na deprecjonowanie struktur odpowiedzialnych za bezpieczeństwo RP” – skomentował.

Następnie przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ukarania nadawcy Radia ZET za podanie informacji Gierszewskiego. Podstawą prawną ma być art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, mówiący, iż „audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość”.

Z tego samego paragrafu przewodniczący KRRiT wszczął wcześniej postępowania przeciwko TVN (za reportaż Piotra Świerczka „Siła kłamstwa”) i Inforadiu, nadawcy Tok FM (za nazwanie książki prof. Wojciecha Roszkowskiego „podręcznikiem dla Hitlerjugend”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *