Szlak wiklinowy na terenie Gminy Miedzichowo

Szlak wiklinowy

Do Polski wiklinę sprowadził w 1885 r. ówczesny mieszkaniec Trzciela, wikliniarz Ernst Hoedt, który podstępem wywiózł z Ameryki nieznane w Europie jej gatunki i zasadził na swojej plantacji. Stąd nastąpiła ekspansja tzw. amerykanki na całą Europę, w tym również na gminę Miedzichowo. Ukształtowanie terenu oraz specyficzny mikroklimat od dawna sprzyja uprawie wikliny na tym terenie.

Plecionkarstwo jest jednym z wielu ginących zawodów, który w XXI wieku przeżywa swój renesans. Jest to zajęcie bardzo żmudne i czasochłonne, ażeby wykonać perfekcyjny produkt, trzeba mieć spore umiejętności. Wyroby z wikliny mają tę specyficzną cechę, że są lekkie i delikatne, a zarazem wytrzymałe i trwałe. Wiklina jest surowcem uniwersalnym i bardzo oryginalnym. Można z niej tworzyć szeroką gamę produktów. Zaczynając od prostych, tradycyjnych koszy zakupowych, aż po skomplikowane produkty. Wyroby z wikliny są modne szczególnie za zachodzie Europy, gdzie ludzie coraz częściej sięgają po produkty naturalne i biodegradowalne.

Projekt „Oznakowanie szlaku wiklinowego na terenie Gminy Miedzichowo” ma przypomnieć mieszkańcom o tym, jak istotnym dla naszego dziedzictwa jest ten surowiec. Głównym celem projektu jest również ożywienie umiejętności wyplatania wyrobów z wikliny, a także zachęcenie mieszkańców do dbałości o naszą małą ojczyznę, a także ocalenie od zapomnienia ginące zawody w Polsce.

Na mapie gminy powstanie kilka istotnych punktów, gdzie będzie można zobaczyć cały etap produkcji wyrobów z wikliny, zaczynając od sadzenia plantacji wierzby amerykanki, aż po sam proces wytwarzania produktu. Są to przede wszystkim lokalni producenci wyrobów z wikliny ale również miejsca w których wiklina wykorzystywana jest do aranżacji wnętrz i zagospodarowania terenu zielonego. Zgodnie z projektem ustawiono 5 tablic turystycznych w miejscach szczególnie związanych z wikliną. Zamontowano 15 drogowskazów oraz zaktualizowano mapkę o nowy szlak wiklinowy. Całość operacji wyniosła 10.307,40 zł. z czego kwota 6.704,00 zł. stanowi dofinansowanie w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Mapki ze Szlakiem Wiklinowym są już dostępne w Urzędzie Gminy w Miedzichowie.

Szlak wiklinowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *